Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

31.3.2023

min

Příběh dvou restaurací: Jak rozeznat rostoucí podnik od stagnujícího

SharpGrid Research Team

Jednou z novějších funkcí systému SharpGrid Outlet Census je indikátor trendu růstu (growth trend indicator). S jeho pomocí může každý uživatel najít nejrychleji rostoucí podniky na trhu (tzv. "šampiony") nebo zjistit, které regiony či kategorie jsou dynamičtější než ostatní. Celý koncept je vysvětlen v jednom z našich předcházejících článků. 

Jak najít dynamiku na trhu pomocá Indikátoru trendu růstu

Dnes však zaujmeme pohled člověka z terénu a podíváme se na tento indikátor "v akci". Podniky vypadají zvenčí velmi často dost podobně a jejich potenciál je těžké určit s pomocí volně dostupných dat, např. z Google Maps. První dojem je často zavádějící. Jedině pokročilý BI nástroj jako je Outlet Census dokáže skutečně určit, zda je podnik hoden vašeho času a energie, nebo ne.

Není všechno zlato co se třpytí

Podívejme se na dva podniky, které vypadají na první pohled podobně: Restaurace La Veranda a Restaurace Na Kopci. Jedna z nich je rychle rostoucí Šampion (Champion), zatímco druhá je mnohem méně dynamická prodejna kategorie Stabilní (Steady).

Toto je restaurace La Veranda.

Nachází se v jedné z nejrušnějších částí centra Prahy, má perfektní hodnocení 4,6 (lidé chválí atmosféru, obsluhu i jídlo) a nabízí velmi rozsáhlý vinný lístek. Je to jedna z "nóbl" a snadno dostupných pražských restaurací, kde se dá očekávat velký počet návštěv turistů i místních konzumentů.

Toto je restaurace Na kopci.

Nachází se v kopcích na okraji Prahy (bez auta je to k ní od zastávky kus cesty pěšky), daleko od turistických atrakcí a frekventovaných míst, v klidné rezidenční čtvrti tvořené převážně rodinnými domy, nikoli paneláky. V těchto částech nebydlí mnoho lidí, nechodí tady turisté a člověk by ani od místních nečekal, že se každý den pohrnou na jídlo do restaurace. Hodnocení je velmi podobné - 4,73.

Na první pohled to vypadá, že La Veranda musí být šampion. Typická turistická prodejna ve velmi rušné oblasti, která křičí už z dálky: Tady je to fajn. Zatímco restaurace Na kopci vypadá na první pohled jako pomalejší podnik, kam chodí pár místních štamgastů na pivo.

Ale je to přesně naopak. 

Ďábel se skrývá v detailu (nebo indikátoru)

La Veranda je ve skutečnosti Stabilní (Steady) podnik s velmi pomalým růstem, nízkým produktovým potenciálem u piva a středním u lihovin. Můžeme se jen dohadovat, zda tento problém způsobují vysoké ceny, omezená nabídka nebo silná konkurence.

Na druhou stranu restaurace Na kopci je růstový Šampion (Champion) se středním potenciálem piva a vysokým potenciálem lihovin. Tento podnik byl 7 let po sobě (2015-2021) oceněn michelinským oceněním Bib Gourmand (nejlepší hodnota za peníze) a je to vidět. Ceny jsou o polovinu nižší než v La Verandě, ale s mnohem širší nabídkou a také zvýhodněným denním menu. 

Na kopci tak dokáže přilákat mnohem širší publikum - jak místní obyvatele, kteří hledají levné, ale kvalitní jídlo, tak turisty či gurmány toužící po nevšedních kulinářských zážitcích. 

To byste ale při pouhém pohledu nebo po rychlém zhodnocení, jak jsme to udělali o pár odstavců zpět, nepoznali. Museli byste obě místa prozkoumat, zjistit si informace o Bib Gourmand, porovnat jídelní lístky atd. A abyste určili trend růstu, museli byste ručně vyhodnotit tisíce recenzí. S Outlet Census Live si stačí jen podniky rychle a jednoduše vyfiltrovat.

V tom spočívá skutečná hodnota produktů SharpGrid. Ušetří vám čas a peníze, nasměrují vás k místům s nejlepší možnou návratností investic a na několik kliknutí oddělí zrno od plev.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.