Get free on-trade insights to keep up with market trends

Join 4,600+ on-trade professionals. Free monthly data & research service. No spam.

Thank you!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Latest on-trade data & hot trends.

Deep market research & analysis.

Trusted by 4,600+ professionals.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

9.2.2022

min

Výrobcům nápojů rozvoz jídla nepřeje. Změnu mohou přinést digitální data

Martin Müller

Content Lead

Když poprvé udeřil covid a celý on-trade trh musel zavřít, vypadaly doručovací služby jako spása z čistého nebe. Restaurace a další podniky mohly i nadále obsluhovat své zákazníky a udržet nebo dokonce rozvíjet své podnikání. Výrobci nápojů už ale tak spokojení nebyli. 

Proč? Zatímco při návštěvě restaurace si obvykle k jídlu objednáte jeden nebo dva nápoje, většina lidí si přes donášku objednává jen jídlo a nezdá se, že by měl tento trend v dohledné době zmizet. Důvodů je několik, od snahy šetřit, přes velmi omezenou nabídku nápojů v dovážkových menu až po prostý fakt, že lidé mají zpravidla něco k pití doma - typicky koupené v maloobchodě za nižší cenu než jakou by zaplatili přes rozvoz. 

Tento stav je pro výrobce nápojů po celém světě obrovskou výzvou. 

Abychom pro vás změřili, jak velký je rozdíl mezi numerickou distribucí vašich značek v on-trade jako takovém a dovážkovými službami, rozšířili jsme záběr Market Meteru také o údaje od největších hráčů v tomto sektoru o nabídkách a transakcích jednotlivých prodejen, které nabízejí jídlo a pití přes služby jako Wolt, Bolt nebo Dáme jídlo (a jejich ekvivalenty v jiných zemích).


Přijít o distribuci znamená přijít o peníze

Pro názorný příklad jsme si vybrali kategorii energetických nápojů, která na českém trhu patří mezi klíčové produkty mnoha barů, hospod a restaurací.

Zjistili jsme, že numerická distribuce energetických nápojů v kategorii rozvážkových služeb činí pouhých 12 %, což je zhruba 1/4 ve srovnání s celým on-trade kanálem (více než 50 %). Výrobci tak v případě rozvozu přicházejí až o ¾ potenciálních prodejů. Čísla jsou podobná nebo ještě horší (např. u lihovin) i u dalších kategorií nápojů.

Na jedné straně obrovský problém, na druhé ale možná ještě větší příležitost. 

Výrobci značek testují různé iniciativy, jak zlepšit dostupnost a prodej přes rozvážkové služby. Od zaměření svých obchodních zástupců nebo kampaní na zlepšení dostupnosti, zvýšení marže, uvedení speciálních obalů až po přímou spolupráci s rozvážkovými společnostmi. Z hlediska informací je rozhodující:


  • Vědět, jaký je rozdíl mezi on-trade a dovážkovou numerickou distribucí pro vaši značku nebo produkt, a sledovat, jak se vám jej daří snižovat v čase. Získáte tak náskok před svými konkurenty, kteří nebudou mít ponětí, o kolik potenciálního zisku denně přicházejí, a taky cennou zpětnou vazbu o tom, jak efektivní jsou vaše kroky.
  • Vědět, na co se zaměřit. Ne každá prodejna má fungující rozvoz a i pokud má, nemusí mít v něm mít kvalitní nabídku nápojů. Outlet Census vám může pomoci určit ty správné prodejny, na které můžete zaměřit své obchodní úsilí, dostat své výrobky do jejich rozvozových menu a rozdíl v numerické distribuci tak snížit nebo alespoň zmenšit.


Rychlá digitalizace znamená více příležitostí než kdy dříve

Díky našim produktům Outlet Census a Market Meter založeným na milionech datových bodů máme k dispozici kompletní obraz on-trade prodejního kanálu včetně detailního vhledu do všech existujících prodejen na základě 40+ indikátorů. Kromě toho jsme schopní připravit 

V SharpGrid využíváme sílu digitální revoluce v on-trade kanálu, abychom našim klientům přinášeli data, která dokáží jejich byznys skutečně posunout na vyšší úroveň a dát jim digitální náskok před konkurencí. Pokud si nejste jistí, kde začít, ozvěte se nám a my vám pomůžeme dostat vaše produkty a značky k těm správným zákazníkům. 

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.