Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

8.2.2022

min

Strefy „Hot Zones”: Nowy sposób na zwiększenie wydajności marki i sprzedaży w kanale on-trade

SharpGrid Research Team

W SharpGrid zawsze szukamy nowych sposobów, aby pomóc naszym klientom odnieść sukces w kanale on-trade. Jedną z najnowszych opracowanych przez nas koncepcji jest targetowanie punktów sprzedaży (POS) poprzez strefy „Hot Zones”. Umożliwia to firmom FMCG skierowanie swoich cennych zasobów do obszarów o wysokim potencjale budowania marki i kategorii w całej Europie.

 

Czym jest strefa „Hot Zone”?

„Hot Zone” można opisać i zdefiniować na dwa sposoby: 

  • Upraszczając, jest to obszar, gdzie wielu (zazwyczaj młodych) ludzi spędza czas, bawi się, je i pije oraz wydaje pieniądze w punktach sprzedaży, takich jak bary, puby, restauracje i inne.
  • Mówiąc dokładniej, jest to obszar o gęstości punktów sprzedaży on-trade powyżej 120 lokali na km2.

Nasze badania wykazały, że strefy te są atrakcyjne z kilku powodów:

  • Lokale w strefach „Hot Zones” korzystają z nieproporcjonalnie dużego udziału ruchu osobowego oraz przychodów z działalności gastronomicznej. Punkt sprzedaży w „Hot Zone” generuje większą ekspozycję i przychody dla Twoich marek. W rzeczywistości 2,2x więcej przychodów, używając naszego wskaźnika rankingu przychodów F&B w SharpGrid Outlet Census. 
  • Punkty sprzedaży w „Hot Zones” generują znacznie większy „szum marketingowy". Używając naszego wskaźnika Consumer Engagement Score w SharpGrid Outlet Censusie, możemy stwierdzić, że lokal znajdujący się w strefie „Hot Zone” generuje 3,5x większe zaangażowanie konsumentów niż średnia rynkowa.

Ze względu na duże zagęszczenie punktów sprzedaży, lokale w strefach „Hot Zones” wykazują niższy średni koszt obsługi (koszty sprzedaży i logistyki)

 Mówiąc wprost, „Hot Zone” to idealne miejsce do budowania marki, prezentowania produktów i generowania przychodów przy kosztach dotarcia do rynku poniżej średniej!

 

Szybkie spojrzenie na dane na polskim rynku on-trade

Strefy „Hot Zones” są częścią narzędzia - SharpGrid Market Meter do stałego monitorowania wyników marek. Używając Market Metera, możemy zidentyfikować marki, które z powodzeniem radzą sobie w „Hot Zones” i cieszą się tam relatywnie silniejszą pozycją / wyższą dystrybucją numeryczną.

Dlaczego jest to tak ważne? Bez transparentnych informacji na temat „Hot Zones”, możesz mieć błędne wyobrażenie o swoich wynikach. Na przykład, możesz być zadowolony z posiadania wysokiej dystrybucji numerycznej i liczby klientów na całym rynku. 

Załóżmy jednak, że konkurencja wyprzedzi Cię sprzedażowo w strefach „Hot Zones”. W takim przypadku, stopniowo zacznie to wpływać na ogólną popularność i postrzeganie Twoich marek lub produktów, pozyskiwanie nowych klientów, a w dłuższej perspektywie może Cię to kosztować sporo pieniędzy.

Spójrzmy na kilka konkretnych przykładów z polskiego rynku alkoholi mocnych.

Wśród marek wódek, Belvedere (32% w „Hot Zones” vs. 12% ogółem), czy Soplica (28% vs. 18%) zyskują silną przewagę w strefach „Hot Zones”, podczas gdy np. Finlandia (46% w „Hot Zones” vs. 58%ogółem) osiąga tam słabsze wyniki.
Wśród marek whiskey, Jameson (59% w „Hot Zones” vs. 29% ogółem) lub Tullamore (29% vs. 13%) zdecydowanie wygrywają w „Hot Zones”, podczas gdy Ballantines (49% vs. 59%) osiąga tam gorsze wyniki.

Dzięki narzędziu Market Meter, nasi klienci mogą ocenić swoje i konkurencyjne marki oraz wyraźnie zobaczyć, jaką przewagę zyskują w wydajności, widoczności i popularności marki dzięki obecności w strefach „Hot Zones”.

Zobacz także: 2 główne, ukryte koszty kanału on-trade, o których należy wiedzieć. Jak powstrzymać je przed pochłanianiem Twoich zysków? 

Zlokalizowanie tych „najgorętszych” obszarów

Ale gdzie dokładnie znajdują się wszystkie „Hot Zones”? Większość z nich koncentruje się w centrach miast, miejscach sezonowych i „ruchliwych” obszarach wokół głównych punktów zainteresowania. Co zaskakujące, wiele z nich można znaleźć również w bardzo słabo zaludnionych obszarach, które przyciągają ludzi / ruch. Najmniejsze miasto ze strefą „Hot Zone”, które zidentyfikowaliśmy w Polsce, liczyło zaledwie 2000 mieszkańców. 

Czy ten temat mógłby Cię zainteresować? Czy uważasz, że Twoje zasoby i inwestycje powinny być skoncentrowane na punktach sprzedaży w „Hot Zones”?

Jak widać, możliwości są wszędzie. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat „Hot Zones” w Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Czechach lub na Słowacji lub jeśli chciałbyś porozmawiać o tym, jak podejście „Hot Zones” mogłoby przynieść korzyści Twojej firmie, skontaktuj się z nami.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.