Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

8.2.2022

Strefy „Hot Zones”: Nowy sposób na zwiększenie wydajności marki i sprzedaży w kanale on-trade

SharpGrid Content Lab

W SharpGrid zawsze szukamy nowychsposobów, aby pomóc naszym klientom odnieść sukces w kanale on-trade. Jedną znajnowszych opracowanych przez nas koncepcji jest targetowanie punktówsprzedaży (POS) poprzez strefy „Hot Zones”. Umożliwia to firmom FMCG skierowanieswoich cennych zasobów do obszarów o wysokim potencjale budowania marki ikategorii w całej Europie.

 

Czym jest strefa „Hot Zone”?

„Hot Zone” można opisać i zdefiniować nadwa sposoby: 

  • Upraszczając, jest to obszar, gdzie wielu(zazwyczaj młodych) ludzi spędza czas, bawi się, je i pije oraz wydajepieniądze w punktach sprzedaży, takich jak bary, puby, restauracje i inne.
  • Mówiąc dokładniej, jest to obszar ogęstości punktów sprzedaży on-trade powyżej 120 lokali na km2.

Nasze badania wykazały, że strefy te sąatrakcyjne z kilku powodów:

  • Lokale w strefach „Hot Zones” korzystają znieproporcjonalnie dużego udziału ruchu osobowego oraz przychodów zdziałalności gastronomicznej. Punkt sprzedaży w „Hot Zone” generuje większąekspozycję i przychody dla Twoich marek. W rzeczywistości 2,2x więcejprzychodów, używając naszego wskaźnika rankingu przychodów F&B w SharpGridOutlet Census. 
  • Punkty sprzedaży w „Hot Zones” generująznacznie większy „szum marketingowy". Używając naszego wskaźnika ConsumerEngagement Score w SharpGrid Outlet Censusie, możemy stwierdzić, że lokalznajdujący się w strefie „Hot Zone” generuje 3,5x większe zaangażowaniekonsumentów niż średnia rynkowa.

Ze względu na duże zagęszczenie punktówsprzedaży, lokale w strefach „Hot Zones” wykazują niższy średni koszt obsługi(koszty sprzedaży i logistyki)

 Mówiąc wprost, „Hot Zone” to idealnemiejsce do budowania marki, prezentowania produktów i generowania przychodówprzy kosztach dotarcia do rynku poniżej średniej!

 

Szybkie spojrzenie na dane na polskimrynku on-trade

Strefy „Hot Zones” są częścią narzędzia -SharpGrid Market Meter do stałego monitorowania wyników marek. Używając MarketMetera, możemy zidentyfikować marki, które z powodzeniem radzą sobie w „HotZones” i cieszą się tam relatywnie silniejszą pozycją / wyższą dystrybucjąnumeryczną.

Dlaczego jest to tak ważne? Bez transparentnychinformacji na temat „Hot Zones”, możesz mieć błędne wyobrażenie o swoichwynikach. Na przykład, możesz być zadowolony z posiadania wysokiej dystrybucjinumerycznej i liczby klientów na całym rynku. 

Załóżmy jednak, że konkurencja wyprzedzi Cięsprzedażowo w strefach „Hot Zones”. W takim przypadku, stopniowo zacznie towpływać na ogólną popularność i postrzeganie Twoich marek lub produktów,pozyskiwanie nowych klientów, a w dłuższej perspektywie może Cię to kosztowaćsporo pieniędzy.

Spójrzmy na kilka konkretnych przykładów zpolskiego rynku alkoholi mocnych.

Wśród marek wódek, Belvedere (32% w „HotZones” vs. 12% ogółem), czy Soplica (28% vs. 18%) zyskują silną przewagę wstrefach „Hot Zones”, podczas gdy np. Finlandia (46% w „Hot Zones” vs. 58%ogółem) osiąga tam słabsze wyniki.
Wśród marek whiskey, Jameson (59% w „HotZones” vs. 29% ogółem) lub Tullamore (29% vs. 13%) zdecydowanie wygrywają w „HotZones”, podczas gdy Ballantines (49% vs. 59%) osiąga tam gorsze wyniki.

Dzięki narzędziu Market Meter, nasiklienci mogą ocenić swoje i konkurencyjne marki oraz wyraźnie zobaczyć, jakąprzewagę zyskują w wydajności, widoczności i popularności marki dziękiobecności w strefach „Hot Zones”.

Zobacz także: 2 główne, ukryte koszty kanału on-trade, o których należy wiedzieć. Jak powstrzymać je przed pochłanianiem Twoich zysków? 

Zlokalizowanie tych „najgorętszych” obszarów

Ale gdzie dokładnie znajdują się wszystkie„Hot Zones”? Większość z nich koncentruje się w centrach miast, miejscachsezonowych i „ruchliwych” obszarach wokół głównych punktów zainteresowania. Cozaskakujące, wiele z nich można znaleźć również w bardzo słabo zaludnionychobszarach, które przyciągają ludzi / ruch. Najmniejsze miasto ze strefą „HotZone”, które zidentyfikowaliśmy w Polsce, liczyło zaledwie 2000mieszkańców. 

Czy ten temat mógłby Cię zainteresować?Czy uważasz, że Twoje zasoby i inwestycje powinny być skoncentrowane napunktach sprzedaży w „Hot Zones”?

Jak widać, możliwości są wszędzie. Trzebatylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat „HotZones” w Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Czechach lub na Słowacji lub jeślichciałbyś porozmawiać o tym, jak podejście „Hot Zones” mogłoby przynieśćkorzyści Twojej firmie, skontaktuj się z nami.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.