Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

8.2.2022

min

W jaki sposób marki mogą odnieść sukces w kanale on-trade w erze Delivery Heroes, Uber Eats czy Wolt?

SharpGrid Research Team

W czasie, gdy sytuacja pandemiczna zaskoczyła nas po raz pierwszy, a cały rynek on-trade musiał zostać zamknięty, dostawa do domu wydawała się dla wielu cudownym wybawieniem. Restauracje i inne punkty sprzedaży mogły nadal służyć swoim konsumentom i utrzymywać, a nawet rozwijać swój biznes. Marki napojów odnotowały jednak znacznie mniej korzystny wpływ.

Podczas gdy spożywanie posiłków osobiście oznacza zazwyczaj zamówienie napoju lub dwóch z szerokiego menu napojów do posiłku, większość ludzi korzysta z usług dostawy, aby zamówić tylko jedzenie bez napojów, a trend ten nie wydaje się przemijać w najbliższym czasie. Powodów jest kilka, od chęci wydania mniejszej ilości pieniędzy, przez bardzo ograniczoną sekcję napojów w menu dostawy, po prosty fakt, że ludzie zazwyczaj mają coś do picia w swoich domach - kupione w sklepie za niższą cenę.

Jest to ogromne wyzwanie dla producentów napojów na całym świecie. 

Aby zmierzyć, jak duża jest przepaść między dystrybucją numeryczną w kanale on-trade a kanałami dostaw, rozszerzyliśmy zakres Market Metera o dane z głównych serwisów oferujących dostawę jedzenia dotyczące ofert poszczególnych punktów sprzedaży i ich transakcji.


Stracona dystrybucja, stracone pieniądze

Jako przykład niech posłuży kategoria napojów energetycznych, podstawowy produkt wielu barów, pubów i restauracji na rynku czeskim.

Odkryliśmy, że dystrybucja napojów energetycznych w kategorii dostawy wynosi zaledwie 12%, co stanowi około 1/4 w porównaniu z całym kanałem on-trade (gdzie dystrybucja numeryczna napojów energetycznych wynosi ponad 50%). Oznacza to utratę 3/4 potencjalnych przychodów. Dość oszałamiający spadek. W przypadku innych kategorii napojów liczby prezentują się podobnie lub nawet gorzej (np. napoje alkoholowe).

Jak widać, jest to z jednej strony ogromny problem, ale z drugiej - być może jeszcze większa szansa. 

Producenci marek testują wiele różnych inicjatyw mających na celu poprawę dostępności i sprzedaży w kanale dostaw. Począwszy od skoncentrowania się przedstawicieli handlowych / kampanii na poprawie dostępności w dostawie, poprawie marży na "dostarczanych" napojach, wprowadzeniu dedykowanych opakowań, aż po bezpośrednią współpracę z takimi firmami jak Uber Eats czy Just Eat. Niezależnie od wybranej ścieżki, dwa punkty są krytyczne z perspektywy danych:


  • Świadomość, jaka jest luka Twojej marki lub produktu w dostawie oraz mierzenie postępów w celu jej zamknięcia. To da Ci przewagę nad konkurencją, która nadal nie będzie wiedziała, jak wiele potencjalnych zysków tracą każdego dnia, a także cenne informacje zwrotne na temat tego, jak skuteczne są Twoje działania.
  • Umiejętność koncentracji na odpowiednich lokalach on-trade. Nie każdy punkt sprzedaży z powodzeniem prowadzi działalność w zakresie dostaw, nie każdy też może z powodzeniem prowadzić działalność w zakresie dostaw napojów. Outlet Census może pomóc w łatwy sposób wskazać właściwe punkty sprzedaży, na których należy skoncentrować swoje zasoby handlowe, wprowadzić produkty do ich menu dostawczego i wypełnić lukę lub przynajmniej sprawić, że z czasem będzie ona coraz mniejsza.


Zobacz także: 2 główne, ukryte koszty kanału on-trade, o których należy wiedzieć. Jak powstrzymać je przed pochłanianiem Twoich zysków?

Szybka cyfryzacja oznacza więcej możliwości niż kiedykolwiek

Dzięki narzędziom takim jak: Outlet Census i Market Meter, bazującym na ponad 100 milionach danych tygodniowo, mamy pełny obraz rynku obejmujący wszystkie punkty sprzedaży on-trade. Jesteśmy w stanie przygotować projekty na zamówienie w postaci analiz, targetowania punktów sprzedaży i innych, dostosowanych specjalnie do Twojej marki lub produktu.

SharpGrid wykorzystuje moc cyfrowej rewolucji, która właśnie teraz ma miejsce w kanale on-trade. Pozwól nam wykorzystać to na Twoją korzyść. Jeśli nie jesteś pewien, jak Twój produkt, marka lub cała kategoria radzi sobie w dostawie i chcesz zacząć się temu przyglądać, daj nam znać, a my pomożemy Twoim produktom dotrzeć do domów i biur konsumentów.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.