Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

12.5.2022

Prezentujemy 3 "imprezowe stolice" Europy Środkowej

SharpGrid Content Lab

Czy ciekawi Cię, które miasta bawią się najlepiej? Dane dotyczące kanału on-trade nie dotyczą tylko biznesu. Dzięki ich szczegółowości, możemy analizować niemal wszystko. Tym razem postanowiliśmy zidentyfikować “imprezowe stolice” Polski, Czech i Słowacji. Musimy przyznać, że wyniki są dość zaskakujące. 

Metodologia tego badania jest prosta. Ponieważ ludzie imprezują głównie w klubach i barach, policzyliśmy liczbę tych lokali w dużych miastach i podzieliliśmy ją przez liczbę mieszkańców. Pominęliśmy w badaniu gminy poniżej 50 tys. mieszkańców, aby uniknąć zafałszowania wyników (np. 1 bar w małym mieście spowodowałby jego zwycięstwo ze względu na niską liczbę ludności).

Innymi słowy, “stolica imprez” to miasto, w którym najczęściej można natknąć się na bar lub klub zamiast lokali innych kategorii. To miejsce, w którym łatwiej i szybciej można znaleźć miejsce do zabawy. Jeśli myślisz, że “stolicami imprez” będą Praga, Warszawa lub Bratysława, to mamy dla Ciebie niespodziankę.

Miasta uniwersyteckie i "Słowackie Alpy"

Stolicą imprez w Polsce jest Kraków. W mieście liczącym prawie 800 000 mieszkańców, na 10 000 osób przypada 1,94 barów i klubów. Dlaczego? Przypuszczamy, że ma na to wpływ status miasta uniwersyteckiego. W Krakowie znajdują się 23 uniwersytety, a jak wiadomo, studenci lubią imprezować.

Warszawa, na przykład, również ma wiele uczelni, ale jest też stolicą Polski z siedzibami międzynarodowych firm, placówkami dyplomatycznymi itp. W związku z tym, lokale muszą być dostosowane do bardziej zróżnicowanych typów konsumentów, co oznacza, że nie ma tu tak dużego udziału barów i klubów, jak w mniejszych miastach uniwersyteckich. W rzeczywistości, Warszawa ledwo znalazła się w pierwszej piątce imprezowych stolic Polski.

Jednak prawdopodobnie największa niespodzianka miała miejsce na Słowacji. Z naszych danych wynika, że “imprezową stolicą” kraju jest Nitra, mniejsze miasto liczące ok. 70 tys. mieszkańców, z dwoma uniwersytetami i wieloma wydziałami. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tuż za nią uplasował się Poprad, jeszcze mniejsze miasto na północy Słowacji, nazywane czasem główną bramą wejściową do Tatr Wysokich.  Dla tego wyniku również mamy wytłumaczenie.

Jeśli nie jesteś ze Słowacji, możesz o tym nie wiedzieć, ale w pobliżu Popradu znajduje się kilka ośrodków narciarskich. Nowoczesne narciarstwo z kulturą après-ski jest nierozerwalnie związane z barami i klubami. A gdzie indziej można "zaszaleć", jeśli nie w największym mieście pod Tatrami?

Czeską stolicą imprez jest Pilzno, a tuż za nim plasuje się Praga. Podczas gdy Praga jest powszechnie postrzegana jako międzynarodowe miasto imprezowe z klubami i barami na każdym rogu, Pilzno jest około 7,5 razy mniejsze od Pragi pod względem liczby mieszkańców, co oznacza, że jest ich znacznie więcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pilzno jest także siedzibą jednego z największych czeskich uniwersytetów, więc dużą część mieszkańców stanowią studenci. Pilzno ma również silną kulturę on-trade, ponieważ jest siedzibą znanego na całym świecie Pilsner Urquell.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zapoznaj się z pełną listą na końcu tego artykułu.

Zobacz także: 2 główne, ukryte koszty kanału on-trade, o których należy wiedzieć. Jak powstrzymać je przed pochłanianiem Twoich zysków?

Biznesowa strona imprezowania

Możesz teraz myśleć: to wszystko jest bardzo interesujące, ale co mam z tym zrobić? Odpowiedź jest prosta. Czy masz produkt, który jest w dużym stopniu nastawiony na imprezowanie i clubbing? Teraz już wiesz, gdzie go sprzedawać. 

Ale to nie koniec. Nasze podejście do “stolic imprez” to tylko przykład tego, co można zrobić dzięki Outlet Censusowi i insightom z Market Metera. Możemy na przykład wskazać obszary o zwiększonym ruchu konsumenckim z bardzo wysokim potencjałem przychodów i budowania marki, które nazywamy Hot Zones. Można również zidentyfikować miasto, które jest kawiarnianą stolicą, nie na podstawie liczby kawiarni na mieszkańca, ale raczej na podstawie znacznie bardziej precyzyjnego wskaźnika Outlet Censusa, zwanego Key Customer Proposition, który identyfikuje dokładny powód, dla którego ludzie odwiedzają dany punkt sprzedaży.

Jesteśmy w stanie zapewnić niemal każdy rodzaj przejrzystości, porównania lub mapowania rynku. Jeśli kiedykolwiek będziesz myśleć o konkretnym projekcie tego typu, który  SharpGrid może zrealizować, daj nam znać. Uwielbiamy dostarczać przejrzystość i lepsze zrozumienie do kanału on-trade.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.