Get free on-trade insights to keep up with market trends

Join 4,600+ on-trade professionals. Free monthly data & research service. No spam.

Thank you!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Latest on-trade data & hot trends.

Deep market research & analysis.

Trusted by 4,600+ professionals.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

27.12.2022

Pivní speciál: Tvrdá data ukazují zvýšenou spotřebu i cenu piva a sílu značek v regionech (Volume & Value za Q3 2022)

Martin Müller

Content Lead

Also available in English

Naše nové rozšíření Market Meteru zvané Volume & Value Dashboard přineslo první výsledky, takže jsme se rozhodli podělit se s vámi o pár zajímavých údajů o českém pivním HoReCa trhu. Zaměříme se primárně na změny ve volume & value za uplynulý kvartál i meziročně a taky na sílu jednotlivých značek podle regionů. 

Volume & Value na úrovni trhu

Začneme pohledem shora - tedy na celý HoReCa trh s pivem jako takovým. Po covidových propadech se zdá, že se volume začíná vracet do příznivějších hodnot. Druhý kvartál tohoto roku zaznamenal téměř dvojnásobný volume oproti loňskému a třetí kvartál oproti druhému ještě maličko přidal. Růst v Q/Q činil 1,34 %, meziročně pak 6%. Podrobněji v grafu níže (výpočetní jednotka: 1000 l piva). 

Růstová čísla tento rok odpovídají silné jarní a letní sezóně.

Téměř identicky pak vypadá graf value (výpočetní jednotka: 1000 Kč), na němž jsou však oproti volume vidět vyšší výkyvy způsobené také příchodem inflace a zvyšováním výrobních cen, které se projevily ve spotřebitelské ceně piva.

Druhý kvartál 2022 vs 2021 byl stejně jako u volume téměř dvojnásobný, jen s maličko vyšším rozdílem. Třetí kvartál 2022 pak oproti druhému zaznamenal zvýšení o 4% což je téměř trojnásobek oproti rozdílu za stejné období u volume. Meziročně se celková value na trhu s pivem v Česku zvýšila o 13%.

Obecně vzato vidíme, že se spotřeba piva v on-trade zatím i přes nepříznivé ekonomické podmínky stabilně zvyšuje. Budeme netrpělivě čekat na čísla za další kvartál. Na těch by měl být vidět vliv naplno odbržděné inflace, energetické krize a přicházející recese. Jsme přesvědčení o tom, že Češi ani za krize na svůj národní poklad nezanevřou.

Síla piva v regionech: Celostátní značky

Specifickým fenoménem na českém HoReCa trhu je regionální síla pivních značek. I poměrně velké značky značně kolísají region od regionu, často do velmi extrémních hodnot. Podobně funguje např. u nealko nápojů “efekt Kofola”, kterému se budeme věnovat v jednom z příštích článků.

Jako první jsme se podívali na Pilsner Urquell. Jde sice o pivo plzeňské, ale díky jeho celostátní popularitě by mělo mít ve všech krajích silné zastoupení. Jeho celkový volume share na úrovni Česka je 22%, přičemž pouze dva kraje jsou výrazněji pod tímto průměrem - Moravskoslezský (15 %) a Jihomoravský (16 %). Všude jinde je Pilsner Urquell zastoupený opravdu významně. Nejvyšší regionální share má v Karlovarském kraji (30%), na Plzeňsku (27%) a v Praze (27%). Nejvíce prodejů pak realizuje v Praze (19%) a Středočeském kraji (13%)-

Podobně univerzální postavení má v České republice značka Birell s republikovým průměrem volume share 9 % a jediným výraznějším výkyvem v Plzeňském kraji (15 %), což je vzhledem k jeho původu nepřekvapivé. Potažmo ještě Bernard s průměrem 4% a čtyřmi většími výkyvy - na Vysočině je značka silnější (8 %), na Plzeňsku, Liberecku a Karlovarsku naopak slabší (u všech tří 2 %).

Lokální lídři: Ostravar

Na českém pivním trhu si nadále drží silnou pozici lokální / regionální značky. Tak například Ostravar má v Moravskoslezském kraji volume share 5 %, zatímco ne zbylých krajích osciluje mezi nulou a jedním procentem. Ve svém rodném kraji také realizuje 78% prodejů. 

Lokální lídři: Starobrno

Podobně je na tom Starobrno: V Jihomoravském kraji má 11 %, na Zlínsku 8 %, na Olomoucku a Vysočině 2 % a ve zbytku republiky na něj prakticky nenarazíte. V domácím kraji prodá 68 % své produkce, na Zlínsku 19 % a ve zbylých krajích už jen jednotky nebo setiny procent. 

Lokální lídři: Březňák

Nepřekvapil ani ústecký Březňák, který má ve svém domovském kraji 10 %, na jižní Moravě 2 % a v žádném dalším kraji nedosáhl ani na procento. Na ústecku realizuje 55 % prodejů, na jižní Moravě pak 26 %. 

Lokální lídři: Budvar

Budějovický Budvar má zase 11 % v Jihočeském kraji a ve zbytku země 0-3 % s nejmenším zastoupením na Plzeňsku (0,83 %). Jeho prodeje jsou však mnohem více rozprostřené mezi jednotlivé kraje. Nejvíce udá v jižních Čechách - 28 %. Následuje Praha se 14 % a Jihomoravský kraj s 10 %. Zbytek krajů se drží mezi 1-8 %.

Lokální lídři: Krušovice

Středočeským Krušovicím se daří na Ústecku a Karlovarsku, ale nejsilnější jsou v Jihomoravském kraji (4%). Tato zdánlivá anomálie se dá vysvětlit synergií se značkou Starobrno, která tlačí Krušovický brand vzhůru i takto daleko od jeho domácí základny. V Jihomoravském kraji také prodávají nejvíce, konkrétně 25%. Dále v Praze 19%, ve středních Čechách 13% a stejně i v Ústeckém kraji. Ostatní kraje jsou v jednotkách procent.

Lokální lídři: Kozel

Zajímavé postavení má Kozel. Tato značka je silná v krajích náležejících do Čech, ale na Moravě strádá. V Českých krajích má průměrný volume share na kraj 8%, zatímco na Moravě a ve Slezsku jen 4%. Nejvíce ze své produkce prodá v Praze a to 21%. Dále ve Středočeském kraji 15%, v Jihočeském 9%, v Královehradeckém 8% a v Libereckém 7%. 

Lokální lídři: Litovel, Zubr a Holba

Olomoucký Litovel má nepřekvapivě největší share v Olomouckém kraji, konkrétně 9%. Následují Jihomoravský a Liberecký kraj s 1%. V dalších krajích na něj téměř nenarazíme. V Olomouckém kraji taky prodá 60% své produkce. 

Podobně je na tom i přerovský Zubr ze stejného kraje, kde má podíl 2%. Silnější je pak ještě ve Zlíně také s téměř 2%. Také Zubr udá v Olomouckém kraji 60% produkce

A narativ potvrzuje také Holba z Hanušovic. I ona je nejsilnější na domácím hřišti v Olomouckém kraji s 4% podílem a prodá tam nejvíce produkce - 50%. 

Vliv globálních distributorů

Zajímavým zjištěním je fakt, že i když má regionální značku pod křídly globální distributor, neznamená to, že se mu musí podařit prorazit s ní i v jiných než domovských regionech. Je to vidět na příkladu Ostravaru, Starobrna nebo i Radegastu. které patří do mezinárodních pivních skupin a které jsou přesto silné pouze v domovských regionech. 

Dobrou zprávou pro všechny je však to, že spotřeba piva v on-trade i přes vyšší ceny v HoReCa kanálu roste. Doufejme, že tomu tak bude i v nadcházejících kvartálech.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.