Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

8.8.2022

min

Jsou nejlepší restaurace světa skutečně tak dobré, jak o nich tvrdí experti? Data odhalila nečekané překvapení

Martin Müller

Content Lead

Nejlepší restaurace světa pro rok 2022 jsou oficiálně známy. Společnost The World's 50 Best před nedávnem vyhlásila vítěze každoroční soutěže (probíhá od roku 2002), v níž svými hlasy rozhoduje více než 1000 odborníků z oboru. Rozhodli jsme se jejich výběr otestovat a použili jsme údaje ze španělské verze našeho produktu Outlet Census, abychom zjistili, zda dojdeme k podobným výsledkům. Nutno předeslat, že jsme došli k překvapivému závěru.

SharpGrid nedávno rozšířil svou působnost do Španělska a shodou okolností se 6 z 50 restaurací nachází právě tam, což nám poskytlo ideální příležitost otestovat vítěze The World's 50 Best na základě 2 indikátorů:

  • Consumer Engagement
  • Consumer Rating

Oba indikátory generují sami návštěvníci restaurací. Odráží vox populi názor odborníků z oboru? Pojďme to zjistit.

Podle čeho hodnotíme

Indikátor s názvem Consumer Engagement měří interakci zákazníků s restaurací, jako je komentování, lajkování nebo sledování profilu na sociálních sítích. Vysoký engagement nejčastěji znamená 2 věci: Buď je restaurace z hlediska kvality velmi špatná (spousta negativních recenzí), nebo velmi dobrá (spousta pozitivních recenzí). 

Kvalitu jsme měřili pomocí ukazatele Consumer Rating, který agreguje hodnocení zákazníků z desítek digitálních zdrojů a poskytuje tak ucelený obraz toho, jakého celkového skóre podnik dosáhl napříč kanály.

Jak si vedou nejlepší podniky světa?

Nejlepší restaurace ve Španělsku podle žebříčku The World's 50 Best jsou tyto (pro lokaci sescrollujte na datovou mapu níže): 

  • Disfrutar v Barceloně (3. místo)
  • Diverxo v Madridu (4. místo) 
  • Asador Etxebarri v Atxondo (6. místo)
  • Elkano v Getarii (16. místo)
  • Mugaritz v San Sebastianu (21. místo)
  • Quique Dacosta v Dénii (42. místo)

U každé z nich jsme zjišťovali, jak si vede z hlediska engagementu a celkového hodnocení. Tedy zda je nad nebo pod celostátním průměrem a jak vysoké místo zaujímá mezi všemi HoReCa podniky ve Španělsku. 

Legenda: Čím větší kroužek, tím vyšší Engagement. Čím sytější modrá, tím lepší hodnocení. Podrobná data si můžete zobrazit najetím kurzoru na každou z teček. 

Zmíněných 6 restaurací má v průměru téměř desetkrát vyšší engagement, než je celostátní průměr, což z nich mimo jiné dělá ideální místa pro budování značky a prezentaci nových produktů, protože generují velký zájem zákazníků. Jejich průměrné hodnocení je 4,5, což je řadí mezi 25 % nejkvalitnějších španělských HoReCa podniků (z pohledu zákazníků) a v případě Disfrutar dokonce mezi 20 % nejlepších. Zdá se tedy, že vítězové soutěže The World's 50 Best skutečně patří mezi nejlepší španělské podniky.

Do očí bijící výjimka

Tedy až na jednu výjimku, restauraci Mugaritz. Engagement je tady sice 12x vyšší než celostátní průměr, ale v tomto případě to nemusí být nic pozitivního, protože hodnocení 4 řadí tuto restauraci do společnosti 20 % nejhorších španělských HoReCa podniků

Letmý pohled na recenze Mugaritzu na Googlu nebo Tripadvisoru ukazuje, že si lidé často stěžují na kvalitu jídla, někteří ho označují za vyloženě nechutné. Průměrné hodnocení restaurace Mugaritz na serveru Tripadvisor (k srpnu 2022) je slabých 3,5. Srovnejte to s Disfrutarem nebo Diverxem s hodnocením 4,5 a rozdíl vám bude okamžitě zřejmý.

Co je na vině tak nízkého hodnocení? 

Možná jde o přehnaná očekávání, protože Mugaritz je často označován za jednu z nejlepších restaurací světa. Nebo snad nejsou chuťové buňky recenzentů dostatečně jemné na to, aby ocenily mistrovství šéfkuchaře? Jsou na vině personální problémy, třeba kvůli pandemii? Jistí si nejsme, ale víme, že data nelžou a v tomto případě odhalují potenciální problém, kterému se díky nim lze vyhnout. Naši klienti přirozeně nechtějí prodávat své zboží do podprůměrných podniků.

Datová analýza pro precizní cílení

Poučení je jasné: nevěřte pouze jednomu zdroji informací. Důležité je data mezi sebou pořádně porovnávat. Jen tak je možné získat jasný a nezkreslený obraz HoReCa trhu v každé zemi. Přesně to v SharpGridu děláme.

Díky produktu Outlet Census tak nyní víme, že jedna ze šesti "nejlepších restaurací" nemusí být ve skutečnosti tak dobrá, jak by se podle ocenění mohlo zdát. Což může výrobcům a prodejcům ušetřit dost peněz a dalších zdrojů, které by do ní jinak investovali.

Našim cílem je navigovat HoReCa výrobce k nejatraktivnějším podnikům pomocí kvalitativních filtrů založených na desítkách digitálních zdrojů, které náš interní systém spolu s datovými analytiky křížově porovnává, čistí a interpretuje. Pokud vás zajímají detaily, podívejte se na naši stránku produktů Outlet Census a Market Meter. A pokud vás zajímá 50 vítězných restaurací, na celý seznam se dostanete tímto odkazem.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.