Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

24.11.2022

min

Polski kanał on-trade w Q3 2022: Napoje bezalkoholowe mają tendencję spadkową, whiskey natomiast rośnie w siłę

SharpGrid Research Team

Najnowsze dane raportu Market Meter wskazują na pewne zmiany na polskim rynku on-trade. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wynikom dystrybucji numerycznej marek - a konkretnie, które marki zyskały najwięcej w minionym kwartale. Wszystkie dane pochodzą bezpośrednio z naszego Market Metera.

Stan polskiego rynku on-trade

Najpierw spójrzmy na zmianę pomiędzy kwartałami ogólnej liczby punktów sprzedaży dla różnych kategorii, aby zobaczyć, czy rynek jest w fazie spadku czy wzrostu. Liczba ta reprezentuje całkowitą liczbę punktów sprzedaży, w których obecna jest jakakolwiek marka lub produkt z danej kategorii.

Mimo że niektóre marki zdołały się rozwinąć i pozyskać setki nowych klientów, kategoria piwa jako całość wykazuje lekki trend spadkowy, biorąc pod uwagę fakt, że w porównaniu z II kwartałem jest o 100 punktów sprzedaży mniej z piwem w menu. W III kwartale w Polsce znalazło się 32 600 miejsc serwujących piwo.

Znacznie wyraźniej trend spadkowy widać w kategorii napojów gazowanych. Ta część rynku straciła 700 punktów sprzedaży i obecnie widzimy 44 800 lokali z napojami gazowanymi w menu. Napoje energetyczne również straciły 100 punktów sprzedaży. W ostatnim kwartale tylko 14 900 lokali on-trade w Polsce serwowało napoje energetyczne.

Jeśli chodzi o kategorię alkoholi mocnych, oto liczby dla poszczególnych podkategorii:

 • Gin: stracił 300 punktów sprzedaży (obecnie 10 800)
 • Likier: zyskał 200 punktów sprzedaży (obecnie 20 600)
 • Napoje mieszane: zyskały 600 punktów sprzedaży (obecnie 28 500)
 • Rum: zyskał 200 punktów sprzedaży (obecnie 12 800)
 • Tequila: straciła 100 punktów sprzedaży (obecnie 6 500)
 • Wódka: zyskała 300 punktów sprzedaży (obecnie 23 100)
 • Whiskey: zyskała 500 punktów sprzedaży (obecnie 20 200)

Kategoria alkoholi wysokoprocentowych ma się obecnie w Polsce całkiem dobrze w porównaniu z piwem i napojami bezalkoholowymi.

Trzy najlepsze marki piwa w Polsce w III kwartale

Zwycięzcami “piwnego wyścigu” w III kwartale są: Lech, który należy do Kompanii Piwowarskiej z zyskiem 1,9%, Łomża należąca do Van Pur z zyskiem 1,2% oraz Paulaner z zyskiem 0,7%.

Lech jest już liderem na rynku z wynikiem dystrybucji numerycznej na poziomie 39,2% (drugie miejsce zajmuje Żywiec z wynikiem - 36,6%), natomiast Łomża i Paulaner powoli nadrabiają zaległości z wynikami na poziomie 8,3% i 8,1%.

Ogólnie rzecz biorąc, zmiany w dystrybucji numerycznej w kategorii piwa nie były szczególnie godne uwagi - większość marek albo zyskuje, albo traci w dziesiętnych częściach procentów. Jednak jak widać w pierwszym rozdziale, kategoria ta jest w lekkim spadku.

Najlepsze z polskich napojów gazowanych

III kwartał należał do firmy Coca-Cola, która jako jedna z nielicznych faktycznie odnotowała jakiekolwiek zyski. Sprite wzrósł o 1,1%, a napój Coca-Cola o 0,7%. Na trzecim miejscu znalazł się On Lemon z zyskiem na poziomie 0,1%. 

Co ciekawe, największa konkurencja Coca-Coli, PepsiCo, straciła w tym kwartale prawie 2% i tylko 4 producentów napojów gazowanych zakończyło kwartał na plusie (poza Coca-Colą i On Lemon mamy Fritz Kola ze zmianą o 0,05% i Kofolę o 0,01%). Ponownie, odzwierciedla to ogólny spadek na rynku, o którym mowa w pierwszym rozdziale.

Ponieważ Coca-Cola jest już liderem rynku ze sporą przewagą (60% vs. 43% dla PepsiCo), a wyniki w zeszłym kwartale były podobne, widzimy kontynuację konsolidacji rynku. W poprzednim kwartale, marka Coca-Cola jako całość wyprzedzała Pepsi o 14%, tym razem jest to 17%, ale obie marki prześcigają konkurentów o szeroki margines (trzecia jest Orangina Schweppes z dystrybucją numeryczną na poziomie 14%).

Jesienny lider w kategorii alkoholi wysokoprocentowych

Oto lista zwycięzców w Q3 2022 w każdej z kategorii:

Kilka ciekawych szczegółów: 

 • W kategorii likierów po raz drugi z rzędu wygrało CEDC. Zwycięzca w II kwartale - Jägermeister również zyskał w tym kwartale (0,6%). 
 • Zwycięzca w Q2 w kategorii rumu El Jimador od Brown Forman (1,17% zysku w Q2) stracił w Q3 3,5%.
 • Jeśli otworzysz Free Market Report, możesz zobaczyć kilka dużych zmian, które nie zostały tutaj uwzględnione. Są one spowodowane raczej dodaniem nowych produktów lub marek w tym kwartale niż wydarzeniami rynkowymi. Ponadto, Free Market Report jest kalkulowany w nieco inny sposób (więcej o tym na końcu tego artykułu), więc liczby różnią się od tych używanych w tym raporcie, które pochodzą bezpośrednio z Market Meter.

Mistrzowie stref Hot Zones

W polskim raporcie Market Meter dostępne są również informacje o obecności marek w Hot Zones - specjalnych obszarach on-trade o zwiększonym ruchu i wydatkach konsumentów. Oto czołówka marek według dystrybucji numerycznej w strefach Hot Zones w Q3 2022:

 • Piwo: Lech (35,4%)
 • Napoje bezalkoholowe: Coca-Cola (52,1%)
 • Gin: Bombay Sapphire (44,3%)
 • Likiery: Martini (50%)
 • Napoje mieszane: Aperol Spritz (43,61%) wyprzedza o dziesiąte części procenta Cuba Libre (43,32%) i Mojito (43,35%). 
 • Rum: Bacardi (59,2%)
 • Tequila: Tequila Olmeca (62,9%)
 • Wódka: Żubrówka (56,9%)
 • Whiskey: Jack Daniels (75,3%)

Widać, że liderzy całego rynku, tacy jak Lech, Coca-Cola i inni, dobrze radzą sobie również w Hot Zones. Dominacja Jacka Danielsa w kategorii whiskey jest naprawdę imponująca. 

Hot Zones są świetnym wskaźnikiem obecnych i przyszłych wyników Twojej marki. Obecność w strefie Hot Zone gwarantuje lepsze wyniki w brandingu i marketingu, ponieważ produkty są widziane przez znacznie większą liczbę konsumentów niż w "zwykłych" strefach on-trade. Silna obecność w Hot Zones może dać Twoim markom i produktom impet, którego potrzebują, aby zabłysnąć na rynku i utkwić w głowach konsumentów

Opłaca się również regularnie sprawdzać wyniki konkurencji w strefach Hot Zones. Jeśli widzisz, że ich dystrybucja rośnie znacznie szybciej niż Twoja, może to oznaczać kłopoty dla Ciebie w dłuższej perspektywie. Strefy Hot Zones są ogólnie rzecz biorąc bardzo użytecznym punktem zwrotnym dla Twojej strategii handlowej.

SZCZEGÓŁOWE DANE: Free Market Report

Jeśli interesujesz się bardziej szczegółowymi danymi, sprawdź nasz bezpłatny raport rynkowy z numerycznymi danymi dotyczącymi dystrybucji marek dla całego rynku, aktualizowanymi co kwartał.

Źródło danych: Market Meter vs. Free Market Report

To jest krótkie podsumowanie zmian w III kwartale, które widzimy w Market Meterze. Free Market Report, który możesz znaleźć na naszej stronie, ma nieco inne liczby, ponieważ są one zagregowane i obliczane na innej bazie.

Pełna wersja Market Meter zawiera liczbowe wskaźniki dystrybucji, cen i więcej na poziomie dystrybutora, marki i produktu ze szczegółowym podziałem na regiony i segmenty punktów sprzedaży. Jeśli chcesz porozmawiać o opcjach dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.