Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

16.8.2022

min

Czy najlepsze restauracje świata są naprawdę tak dobre, jak twierdzą eksperci? Dane ujawniają nieoczekiwaną niespodziankę

SharpGrid Research Team

Najlepsze restauracje świata w 2022 roku są już oficjalnie znane. W zeszłym tygodniu firma o trafnej nazwie The World's 50 Best ogłosiła wyniki swojego corocznego konkursu restauracyjnego (trwający od 2002 roku). Zwycięzcy zostali ręcznie wybrani przez ponad 1000 ekspertów branżowych. Postanowiliśmy poddać ten wybór próbie i wykorzystaliśmy nasze dane z hiszpańskiego Outlet Censusa, aby sprawdzić, czy dają one podobne wyniki. Finalnie byliśmy nieco zaskoczeni.

SharpGrid niedawno rozszerzył swoją działalność o kolejny ważny rynek on-trade, Hiszpanię, i tak się składa, że 6 z 50 wyróżnionych restauracji znajduje się właśnie tam. To dało nam doskonałą okazję do przetestowania zwycięzców 50 najlepszych na świecie w oparciu o 2 wskaźniki:

  • Consumer engagement
  • Consumer rating

Oba te wskaźniki są generowane przez samych gości restauracji. Czy vox populi odzwierciedla opinię ekspertów z branży? Przekonajmy się o tym.

Wyszukiwanie najlepszych restauracji

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, wykorzystaliśmy 2 wskaźniki dostępne w Outlet Censusie. Wskaźnik Consumer Engagement odzwierciedla interakcje klientów z restauracją, takie jak komentowanie, polubienie czy śledzenie profilu w mediach społecznościowych. Wysokie zaangażowanie może oznaczać 2 rzeczy: albo restauracja jest bardzo zła albo bardzo dobra pod względem jakości. Jakość natomiast zmierzyliśmy za pomocą naszego wskaźnika Consumer Rating, agregującego oceny z dziesiątek źródeł cyfrowych.

Jak radzą sobie najlepsze restauracje?

Najlepsze restauracje w Hiszpanii według The World's 50 Best to: 

Każdą z tych restauracji sprawdziliśmy pod kątem Consumer engagement i Consumer rating, a dokładniej, czy jest powyżej, czy poniżej średniej krajowej i jak wysoko plasuje się wśród wszystkich lokali gastronomicznych w Hiszpanii

Legenda: Im większa kropka, tym wyższy Consumer engagement – mierzony w wielokrotnościach średniego zaangażowania na poziomie krajowym. Im głębszy kolor niebieski, tym lepszy Consumer rating - mierzony w jakości na tysiąc (im niższa, tym lepiej). Najedź kursorem na kropki, aby wyświetlić szczegółowe informacje.

6 restauracji, o których mowa, ma średnio prawie 10 razy wyższe Consumer engagement niż średnia krajowa, co czyni je wiodącymi miejscami do budowania marki i prezentowania nowych produktów w Hiszpanii. Ale co z doświadczeniami konsumentów? Średni Consumer rating dla tych restauracji wynosi 4,5, co plasuje je w czołówce 25% wszystkich hiszpańskich lokali gastronomicznych. W przypadku Disfrutar nawet do górnych 20%. Tak więc wyraźnie zwycięzcy The World's 50 Best należą do najlepszych miejsc w Hiszpanii!

Jeden rażący wyjątek

Niestety, nie jest tak w przypadku lokalu Mugaritz. Consumer engagement restauracji jest 12 razy większy od średniej krajowej, ale w tym przypadku może to nie być dobra rzecz, ponieważ jego Consumer rating - 4 stawia go w towarzystwie najgorszych 20% hiszpańskich lokali gastronomicznych. Szybki rzut oka na opinie z Google lub Tripadvisora dla Mugaritz ujawnia, że ludzie często skarżą się na jakość jedzenia, niektórzy nawet nazywają je całkowicie obrzydliwym. Średnia ocena Mugaritz na Tripadvisor (stan na lipiec 2022) to skromne 3,5. Porównaj to z Disfrutar lub Diverxo z 4,5 i różnica staje się oczywista.

Być może jest to przypadek wygórowanych oczekiwań, gdyż lokal Mugaritz jest dość znany i często określany jako najlepsza lub jedna z najlepszych restauracji na świecie. A może kubki smakowe recenzentów nie są po prostu na tyle delikatne, by odpowiednio docenić kunszt szefa kuchni? Czy winne są kwestie kadrowe, może z powodu pandemii? Być może nie wiemy tego na pewno, ale wiemy, że dane nie kłamią i w tym przypadku ujawniają ogromną czerwoną flagę.

Analiza oparta na danych dla doskonałego targetowania

Wniosek jest jasny: nie ufaj tylko jednemu źródłu informacji. Zawsze sprawdzaj dane, aby zobaczyć jasny, niezniekształcony obraz rynku on-trade. Dzięki Outlet Censusie, wiesz teraz, że jedna z sześciu "najlepszych restauracji" może w rzeczywistości nie być tak dobra, jak mogłyby sugerować pewne wyróżnienia. To może zaoszczędzić wiele pieniędzy i środków dla sprzedawców i producentów on-trade.

To jest właśnie to, co robimy w SharpGrid. Naszym celem jest prowadzenie naszych klientów w kierunku obiektywnie najbardziej atrakcyjnych punktów sprzedaży on-trade za pomocą filtrów jakościowych opartych na dziesiątkach źródeł cyfrowych, które są sprawdzane krzyżowo, czyszczone i interpretowane w sposób, który jest przydatny dla menedżerów sprzedaży lub kanałów, sprzedawców w terenie, działów insights lub trade marketingu i tak dalej. 

Jeśli interesują Cię nasze produkty i jak osiągamy najlepsze zestawy danych dla działów sprzedaży, sprawdź naszą stronę produktową dla Outlet Census i Market Meter.

Jeśli temat 50 zwycięzców restauracyjnych Cię zainteresował, sprawdź pełną listę tutaj.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.