Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

9.11.2022

min

Český HoReCa trh přišel za půl roku o 3,4% provozoven. Propady se ale značně liší podle kategorií

Martin Müller

Content Lead

Dopady covidové krize, nejvyšší inflace od roku 1993, přízrak války na východě. Česká i světová ekonomika prožívají perné chvilky a HoReCa sektor patří k jedněm z nejvíce postižených vůbec. Jak se za poslední dva kvartály změnil počet HoReCa podniků?

Celkový propad trhu

Náš BI nástroj SharpGrid Outlet Census čtvrtletně monitoruje a analyzuje každý podnik na českém HoReCa trhu. Máme tak přesný přehled o tom, jak se HoReCa trh vyvíjí v čase a jak se mění celkový počet podniků:

  • HoReCa v Česku Q1: 45 009 podniků
  • HoReCa v Česku Q3: 43 491 podniků

Český HoReCa trh se za posledního půl roku propadl celkem o 3,4%. V bližším detailu pak vidíme konkrétní čísla:

  • Počet zavřených podniků: 2 747
  • Počet nově otevřených podniků: 1 229

Zatímco během standardních tržních podmínek by se počet uzavřených a otevřených podniků vyrovnával, v tomto případě vidíme jasný downtrend.

Nejvíce a nejméně zasažené kategorie podniků

Propad ale neovlivňuje na všechny kategorie rovnoměrně, právě naopak. Zdaleka nejvíce postiženou kategorií jsou noční kluby a diskotéky, naopak aktivních podniků při ubytování dokonce přibylo.

Proč si některé kategorie vedou lépe než jiné

Celkový úbytek HoReCa sektoru odpovídá trendům, které pozorujeme už delší dobu. Lidé omezují spotřebu a jako první na řadě jsou zbytné věci, mezi něž patří oběd v restauraci nebo drink v klubu či hospodě. Jídlo se dá připravit i doma a láhev alkoholu stojí nesrovnatelně méně v obchodě než rozlévaná po panácích nebo skleničkách v baru. 

Další tržní novinky: Které značky si v Česku v Q2 vedly nejlépe?

Nejhůře dopadly podniky zaměřené primárně na konzumaci alkoholu, tedy kluby, bary, hospody a vinárny. V porovnání s podniky zaměřenými na jídlo nebo nealko nápoje je jejich pokles opravdu diametrální. Tato místa mají nabídku omezenou zpravidla jen na nápoje (a drobné snacky nebo studená jídla), čímž jsou znevýhodněná např. oproti restauracím, kam si zákazníci mohou zajít “na jedno” ale zároveň taky na pracovní oběd nebo rodinnou večeři. 

Tržní analýza tak ukazuje, že zákazníci raději omezují popíjení v hospodě než obědy v restauraci nebo fast foodu.

Za dramatickým propadem klubů stojí hned několik faktorů. Kluby v posledních dvou letech platily za místa, kde se covidová nákaza může přenášet nejlépe (spousta lidí v uzavřeném prostoru, spousta alkoholu, minimální rozestupy). Kvůli tomu na ně dopadala covidová opatření nejvíce a zároveň si vypěstovaly negativní pověst. Párty v klubu se navíc zpravidla dost prodraží a lidé si za nekonečných lockdownů v letech 2020 a 2021 zvykli “pařit” doma. Mezi ohrožené kategorie se také řádí tradiční “česká hospoda”, jejichž počet se zmemnšil o téměř 6%.

Přírůstek ubytování naopak souvisí s opětovným oživením turistického sektoru, kdy se po dvou letech omezení vrací alespoň část turistů (např. ve Francii se jejich počet přiblížil předpandemickému roku 2019). V USA se dokonce cestování v létě 2022 označovalo za “revenge travel”, tedy snahu dohnat cestovatelské zážitky ztracené kvůli pandemii. Velký pozitivní dopad na sektor ubytování má také imigrační vlna z Ukrajiny.

Při pohledu na celková čísla je jasně vidět, že i přes pokles trhu se stále stále otevírá velké množství nových provozoven, na které se výrobci a distributoři mohou zaměřit. Během 6 měsíců bylo otevřeno přes 800 nových restaurací a 200 kaváren a cukráren. I přes celkový pokles tak trh nadále vykazuje dynamické segmenty s růstovým potenciálem!

Podrobnější geografická analýza podle typu provozoven (dle cenové úrovně, celkového obratu a typu kuchyně) pak ukazuje velké rozdíly v dynamice v těchto mikrosegmentů.

Jak vyzrát na krizi

Český HoReCa trh prožívá jedno z nejdynamičtějších a nejsložitějších období ve své historii. Ekonomická situace nejeví známky brzkého zlepšení, zákaznický sentiment se zhoršuje a blíží bodu mrazu. V takovém prostředí je víc než kdy jindy důležité přesně rozumět tržním trendům a vědět, jak nejlépe zhodnotit HoReCa investice i kapacitu komerčního teamu. V tom všem vás umíme podpořit díky našim nástrojům Outlet Census a Market Meter. Ozvětě se - rádi vám přiblížíme, co všechno pro vás můžeme udělat.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.