Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

16.8.2022

min

Tržní trendy: Které značky si vedly na českém HoReCa trhu ve druhém čtvrtletí roku 2022 nejlépe?

Martin Müller

Content Lead

Also available in other languages

Pravidelný čtvrtletní update našeho Market Meteru je tady a s ním i vyhlášení nejlepších značek z hlediska numerické distribuce podle různých kategorií, tentokrát pro Česko. Podívejte se na výsledky.

Jak jsme k číslům došli?

Údaje pocházejí z našeho reportovacího nástroje Market Meter, pomocí kterého každé čtvrtletí shromažďujeme údaje, jako je numerická distribuce, ceny produktů a další obchodní informace na úrovni země, regionu, kategorie a značky/produktu. 

Kompletní report s výsledky numerické distribuce pro všechny výrobce, značky a produkty si můžete zdarma prohlédnout v naší pravidelně aktualizovaném Free Market Reportu. V tomto článku najdete stručný přehled značek, kterým se dařilo nejvíce. Plná verze Market Meteru obsahuje navíc množství dalších údajů jako jsou ceny, tržní podíly nebo trendy podle jednotlivých krajů.

PŘEJÍT NA KOMPLETNÍ HORECA TRŽNÍ REPORT PRO ČESKOU REPUBLIKU

Birell (Asahi) zvítězil v kategorii piva

Značka Birell jako celek poskočila za Q2 o 2,71 %, přičemž celkovým vítězem se stal produkt Birell Radler. Druhé místo patří pivovaru Bernard se ziskem 0,98 %. Třetí místo patří Plzeňskému Prazdroji s 0,75% pozitivní změnou.

Zajímavé je, že čtvrté místo patří výrobci, který je obvykle spojován s nealkoholickými nápoji. Společnost Pepsi a její distributor Mattoni 1873 ve spolupráci s Budějovickým Budvarem na začátku letošního roku oznámili nový nápoj s názvem BirGo a vstup na trh podpořili 360° reklamní kampaní. Výsledek? BirGo získal 0,6 % v číselné distribuci.

PODÍVEJTE SE, JAK JSME MATTONI 1873 POMOHLI NAJÍT NOVÉ TRŽNÍ PŘÍLEŽITOSTI

Tonic kraluje v kategorii studených nápojů

Kategorie studených nápojů zaznamenala ve druhém čtvrtletí jasného vítěze - značku Tonic s 5,24% ziskem. Odpovídá to výsledkům v kategorii míchaných nápojů (viz níže), kde zvítězil koktejl gin s tonikem. 

Na druhém místě se umístila Targa Florio, nová značka společnosti Kofola oslavující hrdiny legendárních závodů na Sicílii, která vstoupila na trh v loňském roce a očividně se jí s 3,81% ziskem daří. Třetí místo je vyhrazeno značce Mattoni, silnému hráči na českém a středoevropském trhu, se ziskem 1,84 %.

Výrazný růst jsme zaznamenali i u produktů "domácí ledový čaj" a "domácí limonáda", ale protože se nejedná o značky jako takové, dáváme jim jen čestné uznání.

ZJISTĚTE, JAK JSME KOFOLE POMOHLI UPEVNIT POZICI NA TRHU POMOCÍ ROUTE-TO-MARKET STRATEGIE ZALOŽENÉ NA DATECH

Přichází sezóna ginu s tonikem

Kategorie lihovin je více heterogenní než předchozí, takže výsledky shrneme pomocí seznamu značek, které v numerické distribuci získaly ve své kategorii nejvíc:

  • Bitters: Becherovka se ziskem 0,77 %
  • Cider. Prager se ziskem 0,98 %
  • Gin: Gordon's se ziskem 0,75 %
  • Likéry: Aperol s přírůstkem 1,57 %
  • Míchané nápoje: Gin s tonikem s 5,12 %
  • Rum: Božkov s přírůstkem 1,44 %
  • Tequila: Tequila Olmeca se ziskem 3,68 %.
  • Vodka: Finlandia s přírůstkem 1,81 % (těsně následovaná značkou Absolut s 1,78 %)
  • Whiskey: Johnnie Walker se ziskem 1,66 %

Jak je vidět, popularita ginu s tonikem koresponduje se ziskem značky Tonic v kategorii nealko nápojů. Předpokládáme, že silná čísla rumu Božkov mohou souviset se zhoršující se ekonomickou situací a vysokou inflací v Česku, kde rum Božkov platí za dostupnější značku než prémiovější rumy.

Co můžete čekat dále?

V současné době pracujeme na verzi Market Meteru pro Španělsko, Itálii a Slovensko, takže vás čekají další a další poznatky z on-trade trhu. Na listopad 2022 pak plánujeme další aktualizovaný report za Q3 včetně změny cenových hladin. Mezitím si můžete prolistovat náš kompletní Free Report nebo se inspirovat tržními trendy na našem blogu On-trade Insights.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.