Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

8.4.2022

min

Toto jsou 3 největší párty centra střední Evropy

Martin Müller

Content Lead

Napadlo vás někdy, ve kterých městech se lidé nejvíc baví? Díky totální granularitě našich dat jsme schopni kromě byznysových informací pokrýt i spoustu zábavných témat. Tentokrát jsme se rozhodli zjistit, které město "hlavním městem večírků" Polska, Česka a Slovenska. A výsledky jsou poměrně překvapivé.

Metodika tohoto výzkumu je jednoduchá. Protože se lidé chodí bavit hlavně do klubů a barů, spočítali jsme počet těchto podniků ve velkých městech a vydělili ho počtem obyvatel. Obce do 50 000 obyvatel jsme z výzkumu vynechali, aby nedošlo ke zkreslení výsledků (např. 1 bar v malém městě by vzhledem k nízkému počtu obyvatel znamenal vítězství).

“Hlavní město večírků” je tedy město, kde častěji narazíte na bar nebo klub oproti jiným typům provozoven. Je to místo, kde je snazší a rychlejší najít prostor na párty než jinde. Pokud jste si mysleli, že vyhraje Praha, Varšava nebo Bratislava, budete se divit.

Univerzitní města a "slovenské Alpy"

Polskou párty metropolí je Krakov. Město s téměř 800 000 obyvateli má 1,94 barů a klubů na 10 000 obyvatel. Ptáte se, proč? My sázíme na status "univerzitního města". V Krakově je 23 univerzit a jak všichni víme, studenti se rádi baví a do klubů nebo barů chodí častěji než pracující populace, rodiče s dětmi, senioři atd.

Například Varšava má také spoustu univerzit, ale je to také hlavní město Polska se sídly mezinárodních společností, diplomatickými čtvrtěmi atd. Typy podniků proto musí odpovídat více heterogenní populaci s různými požadavky a návyky, což znamená, že zde není tak velký podíl barů a klubů jako v menších univerzitních městech. Varšava se jen tak tak dostala do první pětice párty metropolí.

Asi největší překvapení se však odehrálo na Slovensku. Podle našich údajů je hlavním městem večírků Nitra, menší město s přibližně 70 000 obyvateli, ve kterém se nacházejí 2 univerzity a mnoho fakult. To by nebylo tak neobvyklé, kdyby se v těsném závěsu nedržel Poprad, ještě menší podhorské město na severu Slovenska, kterému se někdy říká brána do Vysokých Tater.  Ale i pro tento výsledek máme vysvětlení.

V okolí Popradu se nachází několik lyžařských středisek. Moderní lyžování s aprés-ski kulturou je neodmyslitelně spjato s bary a kluby. A kam jinam se jít "vyblbnout" než do největšího města pod Vysokými Tatrami? Za vším hledej lyžaře.

Hlavním párty městem Česka je Plzeň, hned za ní následuje Praha. Zatímco Praha je běžně vnímána jako mezinárodní party město s kluby a bary na každém rohu, Plzeň je co do počtu obyvatel asi 7,5krát menší, což znamená, že jich je v přepočtu na obyvatele mnohem více. V Plzni se také nachází jedna z největších českých univerzit, takže velkou část obyvatelstva tvoří studenti, a vaří se tady světoznámý Plzeňský Prazdroj.

Pokud vás zajímají kompletní výsledky, najdete je na konci článku.

Od párty k byznysu

Možná se teď ptáte: To je sice zajímavé, ale co s tím mám dělat? Odpověď je jednoduchá. Máte produkt, který je silně zaměřen na párty a kluby a který by mohl být populární mezi mladými lidmi? Teď už víte, kde ho prodávat. 

Ale tím to nekončí. Díky datům z našich produktů Outlet Census a Market Meter můžeme například určit oblasti s vyšším potenciálem obratu a budování značky, které nazýváme Hot Zones. Nebo definovat města zaměřená na kavárny, a to nikoli na základě počtu kaváren na obyvatele, ale mnohem přesnějšího ukazatele nazvaného Core customer proposition, který identifikuje přesný důvod, proč lidé navštěvují určitou provozovnu, a může tak odhalit na kávu zaměřený podnik, který se jinak tvář třeba jako bistro nebo restaurace.

Jinými slovy, jsme schopni ušít on-trade projekt na míru podle téměř jakéhokoliv zadání. Pokud máte zájem, ozvěte se nám a společně to vymyslíme.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.