Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

30.1.2023

min

Magia Big Maca? Dlaczego konsumenci McDonald’s masowo wracają, mimo że są bardzo niezadowoleni

SharpGrid Research Team

„Nie trzeba mieć najlepszych ocen, żeby odnieść sukces w walce o pieniądze konsumentów”.

W naszych danych widzimy jeden powtarzający się motyw: średnia ocen znanych marek fast foodów jest dość niska, ale biznes nie wykazuje tendencji spadkowej. Byliśmy ciekawi przyczyn tego stanu rzeczy i przeprowadziliśmy badanie porównujące oceny i zaangażowanie konsumentów w prawdopodobnie jednym z najsłynniejszych fast-foodów: McDonald's. 

Jak “Złote Łuki” wypadają na tle innych restauracji i sieci fast food? Czy wszystkie ich lokale są tej samej jakości? Gdzie znajduje się najgorszy McDonald's w naszej europejskiej bazie prawie 800 000 punktów sprzedaży on-trade? Dowiedzmy się!

‍Uwaga: To jest przykład bardzo ukierunkowanych badań, które możemy przeprowadzić dzięki szczegółowości i dokładności naszych narzędzi BI w oparciu o duże ilości danych z kanału on-trade. Jeśli interesują Cię podobne tematy, daj nam znać, a zobaczymy, co da się zrobić.

McDonald's widziany poprzez Big Data

Nasze badania obejmują 5 krajów, w których działamy: Włochy, Hiszpanię, Polskę, Czechy i Słowację. Będziemy mieć do czynienia ze średnią oceną i zaangażowaniem konsumentów - oba wskaźniki oparte są na milionach interakcji konsumentów przechwyconych przez nasze narzędzie BI Outlet Census (OC). Porównamy też średnią ocenę i zaangażowanie konsumentów w lokalach McDonald's ze wszystkimi restauracjami lub sieciami fast food łącznie.

Zadaliśmy sobie 2 pytania:

 • Jak bardzo zadowoleni są konsumenci McDonald's w porównaniu z przeciętną restauracją lub lokalem fast food? W tym celu użyjemy wskaźnika OC: Consumer Rating Score.
 • Jak duże zaangażowanie konsumentów generują lokale McDonald's w porównaniu z przeciętną restauracją lub fast-foodem? W tym przypadku, przyjrzymy się wskaźnikowi OC: Consumer Engagement Score.

Najwyższe zaangażowanie pokonuje fatalną ocenę

Oto wyniki średnich ocen dla każdego kraju wraz z interpretacją danych. 

Uwaga: w całym artykule celowo pomijamy punkty sprzedaży, które mają bardzo niskie wskaźniki zaangażowania konsumentów, a co za tym idzie zbyt małą próbkę danych, co może prowadzić do zniekształconego obrazu rynku.

Powyższy wykres pokazuje bazę punktów sprzedaży SharpGrid podzieloną na percentyle (gdzie 100 oznacza najlepszą, a 0 najgorszą) oraz względną pozycję przeciętnej restauracji, fast-foodu i lokalu McDonald's pod kątem oceny i zaangażowania konsumenckiego. W pełnych liczbach wyniki przedstawiają się następująco:

Ocena

 • Restauracja: 35. percentyl
 • Fast-food: 30. percentyl
 • McDonald’s: 12. percentyl

Zaangażowanie

 • Restauracja: 71. percentyl
 • Fast-food: 59. percentyl
 • McDonald’s: 98. percentyl

W przypadku McDonald's widzimy bardzo różne wyniki pod względem oceny i zaangażowania. McDonald's plasuje się średnio wśród:

 • 12% najgorszych punktów sprzedaży w rankingu
 • 2% najlepszych punktów sprzedaży w zaangażowaniu

Średnio, w Hiszpanii, Polsce i Czechach, McDonald’s nie zdołał przekroczyć progu „4 na 5”, do którego zalicza się 89% wszystkich punktów on-trade w naszej bazie danych. To niedobrze. Jest jednak jeszcze jedna część tej historii.

W kanale on-trade zaangażowanie oznacza biznes

Niektórzy mogą twierdzić, że zaangażowanie jest ważniejsze, ponieważ odzwierciedla ruch konsumencki i potencjał biznesowy punktu sprzedaży. Zaangażowanie konsumentów to suma wszystkich cyfrowych interakcji konsumentów z punktem sprzedaży, takich jak komentarze lub oceny na Mapach Google, Tripadvisorze, w mediach społecznościowych itp. 

Lokale McDonald's mają wyjątkowo wysoki ruch konsumencki pomimo niskiej oceny. To podkreśla siłę marki McDonald’s na całym świecie i pokazuje, że nie trzeba być najlepiej ocenianym lokalem, aby odnieść sukces w walce o pieniądze konsumentów.

Sieci McDonald's mają średnio ponad 5 razy większe zaangażowanie niż średnia restauracji i ponad 8 razy więcej niż średnia fast foodów, a to oznacza dobry biznes w kanale on-trade.

Najlepszy McDonald's: magia Jessiki, Leonarda i Irene

Spójrzmy na to jeszcze z innej perspektywy i znajdźmy najlepszy lokal McDonald’s w naszej europejskiej bazie danych.

Najlepszy McDonald's to zupełny wyjątek. Zlokalizowany z dala od znanych turystycznych okolic, w mniejszej miejscowości Surbo niedaleko Lecce, ma wyjątkowo wysokie zaangażowanie (12 850) i niemal idealną ocenę na poziomie 4,75.

Jeśli czytasz recenzje w Google Maps, na Facebooku czy Tripadvisorze, jedna rzecz rzuca się w oczy – opinie bardzo często chwalą personel, czasem nawet zwracają się do członków po imieniu. Znajdziesz tam wiele recenzji, w których wspomina się konkretnie o Jessice, Leonardo lub Irene. To naprawdę pokazuje, że w kanale on-trade zawsze wszystko sprowadza się do ludzi.

W każdym razie kierownictwo i pracownicy McDonald's w Surbo wykonują wyjątkową pracę. Podczas gdy średni percentyl ocen McDonald's wynosi zaledwie 12., ten zajmuje 84.! A jego zaangażowanie jest na absolutnie najwyższym poziomie: 327 miejsce na 797 000 punktów sprzedaży!

Najgorszy McDonald's: niegrzeczny personel i brak łazienki

Spójrzmy teraz na ciemną stronę marki McDonald's. Najgorszy McDonald’s w naszej europejskiej bazie danych on-trade, to ten przy Via Marsala w Rzymie. Pomimo tego, że działa od prawie roku, ma bardzo niski wskaźnik zaangażowania wynoszący 29 i ocenę na poziomie - 2,44.

Podobnie jak w przypadku najlepszego McDonalda, w recenzjach bardzo często wymienia się obsługę jako głównego winowajcę, gdzie kelnerzy są niegrzeczni, powolni i często psują zamówienia (brakujące pozycje są stale wymieniane w recenzjach). Drugim co do wielkości powodem fatalnych ocen jest brak toalety i miejsca do umycia rąk - co jest naprawdę zaskakujące w miejscu serwującym posiłki spożywane rękami. 

Jest jednak jedno wyjaśnienie. Ten McDonald's znajduje się na rzymskim Termini, głównym dworcu kolejowym stolicy Włoch. Jest to zatem część większego budynku z własnymi toaletami. Jednak krytyczne głosy są zrozumiałe. Nikt nie chce jeść burgera brudnymi rękami, w dodatku na dworcu kolejowym, lub po skończonym posiłku udać się do pociągu z rękami pokrytymi ketchupem lub majonezem.

Co ciekawe, w tym samym budynku znajduje się inny McDonald’s z lepszą oceną. Jedna z recenzji faktycznie zaleca, aby ludzie odwiedzali ten lokal zamiast tego, wspomnianego wyżej.

Czy wszystkie lokale McDonald's są na tym samym poziomie?

Główne pytanie, które należy sobie zadać, brzmi tak naprawdę: czy wszystkie lokale McDonald’s są naprawdę złe pod względem oceny i świetne w zaangażowaniu, czy też ich rozmieszczenie pomiędzy widełkami ocen jest bardziej zniuansowane?

Najpierw przyjrzyjmy się szczegółowo jednemu krajowi. Wybraliśmy Hiszpanię, ponieważ słynie z jedzenia (słynące ze światowej sławy specjałów, takich jak tapas, paella, gazpacho, churros, Jamón Ibérico, chorizo ​​itp.) i kultury on-trade jako całości.

Zapoznaj się z naszym raportem dotyczącym rynku hiszpańskiego lub artykułem na temat 50 największych hiszpańskich miast on-trade, aby uzyskać więcej informacji na temat hiszpańskich punktów sprzedaży, takich jak ich koncentracja, oceny itp. 

Istnieją duże różnice w jakości poszczególnych lokali. Dla przykładu, najlepszy McDonald’s w Hiszpanii znajduje się w Murcji na Calle de Molina de Segura. Ma ocenę na poziomie 4,28 i wskaźnik zaangażowania - 1653. W Hiszpanii są jeszcze 4 lokale McDonald's z taką samą oceną i wiele innych w podobnej “lidze”. Najgorszy McDonald’s w Hiszpanii znajduje się w Alicante (Avenida de Denia 1) ze średnią oceną - 2,87.

Podczas gdy najlepszy McDonald's (i 4 inne) znajduje się w 30. percentylu, najgorszy jest w 2. percentylu, co oznacza, że ​​należy do 2% najgorszych punktów sprzedaży on-trade w Hiszpanii. To spora różnica. Zakończmy ostateczną tabelą dystrybucji ratingowej lokali McDonald’s.

Indeks marki McDonald’s

Poniżej znajduje się „Indeks McDonald’s” – wykres obejmujący wszystkie lokale McDonald’s w naszej europejskiej bazie danych. Pokazuje wartości średniej (A) i mediany (M) dla wszystkich z nich łącznie, a także średnie dla 20 najlepszych i najgorszych 20 punktów sprzedaży.

Możesz zobaczyć wielkie różnice między najlepszymi i najgorszymi lokalami oraz ich względną odległość od siebie i średniej. Top 20 znajduje się bardzo blisko szczytu, co oznacza, że ​​dzieli rankingi z najlepszymi restauracjami i innymi fast foodami. Z drugiej strony najgorsze 20 jest niebezpiecznie blisko dna.

Patrząc na wykres, z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie wszystkie McDonald’s są sobie równe, jeśli chodzi o ocenę czy zaangażowanie, a patrząc na nasze dane wyraźnie widać, które z nich są zwycięzcami, a które pozostają w tyle.

Oto pełne wyniki średnich ocen w percentylach:

 • Najlepszy lokal McDonald's: 89. percentyl
 • Średnia 20 najlepszych lokali McDonald's: 54. percentyl
 • Mediana 20 najlepszych lokali McDonald's: 48. percentyl
 • Średnia McDonald's: 13. percentyl
 • Mediana McDonald's: 12. percentyl
 • Średnia najgorszych 20 lokali McDonald's: 2. percentyl
 • Mediana najgorszych 20 lokali McDonald's: 2. percentyl
 • Najgorszy lokal McDonald's: 2. percentyl

Wyniki zaangażowania:

 • Najlepszy lokal McDonald's: 1. percentyl
 • Średnia 20 najlepszych lokali McDonald's: 1. percentyl
 • Mediana 20 najlepszych lokali McDonald's: 1. percentyl
 • Średnia McDonald's: 3. percentyl
 • Mediana McDonald's: 3. percentyl
 • Średnia najgorszych 20 lokali McDonald': 28. percentyl
 • Mediana najgorszych 20 lokali McDonald's: 28. percentyl
 • Najgorszy lokal McDonald's: 15. percentyl


Wniosek: Co tak naprawdę liczy się w on-trade

Podsumowując, McDonald’s jest ekstremalny w obu aspektach – najgorsze 12% w średnim rankingu, ale najlepsze 2% w średnim zaangażowaniu. Istnieją również ogromne różnice między najlepszymi i najgorszymi lokalami. Co to znaczy? Nawet jeśli usługa może nie być najlepsza przez większość czasu, nie ma to większego znaczenia. Koncepcja, smak i sama siła marki sprawiają, że konsumenci wracają po więcej. Imponujący wyczyn.

Jeśli Cię to interesuje, oto mapa 5 najlepszych i 5 najgorszych lokali McDonald's w Europie. Oprócz jednego lokalu, wszystkie z nich znajdują się we Włoszech i Hiszpanii, natomiast wszystkie najlepsze są we Włoszech.

Im ciemniejszy kolor, tym lepsza ocena. Aby przesunąć mapę, przytrzymaj klawisz Shift i przeciągnij mapę kursorem.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.