Get free on-trade insights to keep up with market trends

Join 4,600+ on-trade professionals. Free monthly data & research service. No spam.

Thank you!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Latest on-trade data & hot trends.

Deep market research & analysis.

Trusted by 4,600+ professionals.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

31.3.2023

Honba za šampiony aneb Dynamika růstu na HoReCa trhu

SharpGrid Research Team

Jednou z klíčových složek úspěchu v HoReCa kanálu je sledování dynamiky trhu. Musíte zkrátka vědět, které podniky rostou a jak je najít. Proto jsme nedávno vylepšili náš nástroj Outlet Census BI o indikátor, který se zaměřuje přesně na tuhle část HoReCa mixu. Jmenuje se Indikátor trendu růstu (Growth trend) a v tomto článku jej využijeme k odhalení dynamiky trhu v 5 zemích, které pokrýváme: Itálii, Španělsku, Polsku, Česku a Slovensku.

Jak definujeme růst?

Ukazatel růstu je součástí nástroje Outlet Census a rozděluje HoReCa podniky do 4 kategorií na základě engagement rate (zapojení zákazníků) a jeho růstu v čase. Engagement rate je součtem všech digitálních interakcí spotřebitelů s podnikem, jako jsou recenze nebo hodnocení na platformách typu Google Maps, Tripadvisor a různé sociální sítě.

  • Šampion (Champion) - dobře zavedený podnik s vysokým a stále rostoucím consumer engagement. Tak trochu jednorožec a primární cíl vašeho sales týmu. Tyto podniky již pravděpodobně mají stálou základnu spotřebitelů a stále přitahují nové.
  • Příležitost (Opportunity) - Malé, ale rychle rostoucí podniky. Často byly otevřeny nedávno a stále pracují na vytvoření své zákaznické základny. Mohou zaniknout, přerůst v šampiony nebo dosáhnout svého vrcholu a stát se stabilními podniky. Klíčem je najít je v této rané fázi, navázat vztahy a pak sklízet ovoce, pokud se jim podaří vyrůst.
  • Stabilní (Steady) - Dobře zavedené podniky rostoucí stabilním tempem, které s největší pravděpodobností dosáhly svého vrcholu. Růst je malý, ale byznys funguje dobře. Mohou sloužit jako spolehlivá páteř vašeho podnikání.
  • Nehodnocené (Not available) - Zbytek prodejen s nízkým zapojením a/nebo nízkým růstem. Obvykle se doporučuje jít po nich až poté, co jste se zaměřili na předchozí 3.

Proč byste se měli zajímat o šampiony?

Šampioni se ledají těžko. V naší databázi 826 224 HoReCa prodejen v 5 evropských zemích je celkem 46 477 šampionů, tedy pouhých 5,6 %. Vynikají téměř v každém ohledu, ale zejména pokud jde o obchodní ukazatele. Přesvědčte se sami:

  • 76 % šampionů získalo ocenění Top v indikátoru Food and Beverage Rank. Pouze 25 % všech podniků na trhu má hodnocení Top Food and Beverage Rank.
  • Hodnocení Top v indikátoru Local Market Rank má 77 % šampionů. Pouze 24 % všech podniů na trhu má Top Local Market Rank.
  • 99 % šampionů má Top Consumer Engagement Rank. Pouze 25 % všech prodejen na trhu má Top Consumer Engagement Rank.

Tyto výsledky jsou konzistentní napříč zeměmi s místními rozdíly, jako je tomu například v Polsku, kde mají šampioniv průměru o něco nižší engagement rate, ale relativně vyšší míru růstu než ostatní trhy.

Dynamika HoReCa kanálů v 5 zemích

Analýzou našich 5 trhů vrhneme trochu světla na dynamiku jejich HoReCa kanálů pomocí analýzy podílu šampionů na celkovém univerzu podniků. Ten vypadá takto:

Slovensko: 6,97 %
Polsko: 6,3 %
Česko: 6,17 %
Španělsko: 5,61 %
Itálie: 5,60 %

Vyšší podíl šampionů může ukazovat na méně zavedený, stále se vyvíjející trh. Má to však háček, protože výsledky podniků typu Příležitost vypadají trochu jinak:

Španělsko: 12,51 %
Itálie: 11,83 %
Polsko: 11,65 %
Slovensko: 11,09 %
Česko: 10,23 %

Pokud sečteme šampiony a podniky typu Příležitost, vypadají konečné výsledky takto:

Španělsko: 18,11 %
Slovensko: 18,06 %
Polsko: 17,95
Itálie: 17,42 %
Česko: 16,4 %

Jak vidíte, rozdíly nejsou tak velké. Neexistuje ani vzorec jižní vs. střední Evropa. Zajímavější data vidíme po ponoření se do konkrétních kategorií.

Které části HoReCa trhu mají nejvyšší dynamiku?

V jednotlivých kategoriích jsou trendy v jednotlivých zemích víceméně jasné a konzistentní. Tyto informace vám mohou pomoci určit, které části trhu jsou dynamičtější, a tedy s vyšším potenciálem pro vaše produktové portfolio. Obecně lze říci, že dynamické odbytové kategorie těží z vyšší návštěvnosti spotřebitelů, což přináší vaše výrobky:

  • Mnohem vyšší expozici
  • Potenciálně vyšší prodeje

Vítězem dynamiky trhu jsou restaurace, fast foody a podniky při ubytování (hotelové bary nebo hotelové restaurace), zatímco nejméně dynamickou kategorií jsou pekárny. Výsledky na úrovni jednotlivých zemí jsou velmi podobné, liší se v desetinách procent.

Tato čísla dost možná odrážejí chaos proti-covidových opatření z posledních let. Spousta ubytovacích zařízení a restaurací musela ukončit činnost, spousta nových byla otevřena. Jak jsme již dříve ukázali, po uzavření jedné HoReCa prodejny je 90% šance, že se do 6 měsíců na stejném místě otevře nová. Dynamika v segmentu rychlého občerstvení ukazuje na měnící se preference spotřebitelů, kteří dávají přednost rychlejšímu a také levnějšímu jídlu, což může být důsledek inflace a dalších ekonomických potíží.

Sledujte HoReCa trendy

Pokud chcete držet krok s trhem a sledovat trendy, musíte sledovat dynamiku trhu. Vaše portfolio výrobků může mít dobré výsledky i ve stabilních prodejnách, ale právě zaměření na růstové šampiony vám přinese skutečný růst a zviditelnění jak vašich vlajkových, tak i zcela nových výrobků.

V nástroji Outlet Census Live můžete filtrovat prodejny na základě jejich růstového trendu i desítek dalších kategorií, což vám umožní například vybrat všechny šampiony ze segmentu restaurací v určitém regionu a zaměřit na ně svůj obchodní tým. Pokud se chcete dozvědět více, dejte nám vědět.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.