Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

8.12.2022

Porównanie 5 krajów na podstawie danych: Europa Południowa vs. Środkowa, turystyka i kilka osobliwych różnic

SharpGrid Research Team

To pierwsza część porównania największych krajów europejskich, które aktualnie są obejmowane przez dane SharpGrid: Włochy, Hiszpania, Polska, Czechy i Słowacja. W tej publikacji odnajdziesz ciekawe porównania pomiędzy tymi rynkami on-trade oraz poznasz zachowania konsumentów. Druga część skupi się na kategoriach on-trade, a trzecia opisze różnicę między złożonymi i prostymi kategoriami propozycji.

Europa Południowa vs. Środkowa: Stereotypy są prawdziwe

Consumer rating jest wskaźnikiem Outlet Censusa od SharpGrid, gdzie 1 oznacza najniższą, a 5 najwyższą ocenę. Wskaźnik ten agreguje różne oceny z wielu źródeł, takich jak Google, FB, Tripadvisor itp. w celu określenia, jak bardzo konsumenci są zadowoleni z danego lokalu.

 • Włochy: 4,5
 • Hiszpania: 4,4
 • Polska: 4,4
 • Słowacja: 4,2
 • Czechy: 4,2

Jeśli nie wierzyliście stereotypom o pozytywnym charakterze południowych Europejczyków i ich wspaniałym jedzeniu, to wreszcie możecie zacząć.

Mała różnica, duży wpływ

Może się wydawać, że to mała różnica, ale w rzeczywistości jest ona dosyć spora. W SharpGrid śledzimy dokładnie ponad 750 000 punktów sprzedaży on-trade w 5 różnych krajach i aż 89% z nich znajduje się w skali ocen pomiędzy 4, a 5. Oznacza to, że nawet jeden przecinek może zrobić ogromną różnicę.

Z naszego porównania usunęliśmy również 10% najgorzej i najlepiej ocenianych lokali w każdym kraju, aby uniknąć przekłamania wyników przez "ekstremalne" wartości. 

Gdyby te 10% pozostało na miejscu, Czechy i Słowacja zwiększyłyby swoją ocenę do 4,3, podczas gdy ocena pozostałych krajów pozostałaby bez zmian. Pokazuje to, że rynek gastronomiczny w Czechach i na Słowacji jest bardziej zróżnicowany, z dużym segmentem lokali o wysokiej jakości, podczas gdy średnie doświadczenie w branży gastronomicznej jest znacznie niższe niż w pozostałych trzech krajach (niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, obsługę czy atmosferę).

Europa Środkowa i Wschodnia nie jest szczególnie znana na świecie ze swojej kuchni (ani z przyjaznego personelu). Ile razy widzieliście typową czeską wieprzowinę z knedlikami lub polskie pierogi w menu restauracji poza ich krajem pochodzenia? 

A teraz porównaj to z pizzą i makaronem - te znajdziesz niemal wszędzie. Jak wykazaliśmy w naszej poprzedniej analizie, widzimy, że nawet Polacy wolą włoskie jedzenie od swojej tradycyjnej kuchni. 

Badania te potwierdzają, że włoskie jedzenie jest po prostu niekoronowanym królem kuchni europejskiej, a tuż za nim plasuje się Hiszpania, co dodatkowo potwierdza fakt, że po 6 restauracji z obu tych krajów znalazło się na liście 50 najlepszych restauracji świata. Przeanalizowaliśmy je i znaleźliśmy kilka zaskakujących wyników, które możecie znaleźć tutaj:

Analiza danych 6 najlepszych włoskich restauracji
Analiza danych 6 najlepszych restauracji hiszpańskich

Wyższa średnia ocena w Polsce w porównaniu z Czechami i Słowacją jest prawdopodobnie spowodowana stosunkowo mniejszym rozmiarem kanału on-trade w Polsce, który średnio obsługuje więcej konsumentów (premium) i zapewnia lepsze średnie doświadczenie (zobacz więcej poniżej w naszym porównaniu per capita), a także znacznie niższym udziałem turystów w Polsce (turyści są średnio bardziej krytyczni niż miejscowi).

Jednolitość najlepszych 15% punktów sprzedaży

Jedna konkretna rzecz przykuła naszą uwagę. Różnice pomiędzy średnimi ocenami 15% najlepszych lokali w poszczególnych krajach są bardzo małe: 

 • Włochy: 4,92
 • Czechy: 4,92
 • Słowacja: 4,89
 • Hiszpania: 4,86
 • Polska: 4,86

Ta analiza sugeruje dwie bardzo ważne informacje:

 • Wskaźnik oceny Outlet Censusa zapewnia spójne i porównywalne wyniki na różnych rynkach, nawet bardzo różnych, jak Włochy i Słowacja. Na przykład, można porównać oceny klientów z branży gastronomicznej z różnych krajów, aby zrozumieć, które rynki on-trade mają wyższy odsetek punktów sprzedaży wysokiej jakości, co z kolei może wpłynąć na kształtowanie strategii na poziomie krajowym.
 • Wszystkie pięć rynków oferują świetne, wysokiej jakości punkty sprzedaży z najwyższej półki, a różnice między nimi wynikają z doświadczenia / jakości "przeciętnych" punktów sprzedaży.

 Patrząc na całkowitą liczbę punktów sprzedaży w tych 5 krajach, w skali ocen pomiędzy 4.3 i 4.5 znajduje się ponad 165 000 punktów sprzedaży, co stanowi 21% całkowitej liczby punktów sprzedaży. Różnica ta może być różna w poszczególnych krajach, ale na ogół jest zbliżona. Na przykład, we Włoszech w skali ocen pomiędzy 4.3 i 4.5 znajduje się ponad 69 000 punktów sprzedaży, co stanowi 19% całkowitej liczby punktów sprzedaży.

Europa Południowa vs. Środkowa: Zaangażowanie konsumentów

Wskaźnik Consumer engagement w Outlet Censusie podsumowuje wszystkie cyfrowe interakcje konsumentów z lokalem on-trade, takie jak recenzje, oceny, followowania i polubienia w mediach społecznościowych itp. Średni wynik tego zaangażowania na punkt sprzedaży dla naszych 5 krajów wynosi:

 • Polska: 609
 • Hiszpania: 360
 • Włochy: 310
 • Czechy: 277
 • Słowacja: 89

Podczas gdy Czechy, Hiszpania i Włochy są mniej więcej w jednej linii, Polska i Słowacja znajdują się na przeciwległych krańcach wykresu, co może wyglądać dziwnie na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę ich prawie podobny stosunek liczby lokali na mieszkańca, jak widać poniżej:

Wpływ turystyki europejskiej

Istnieje jednak proste wyjaśnienie. Jeśli spróbujemy obliczyć całkowite zaangażowanie konsumenckie na osobę w każdym z wymienionych krajów i odzwierciedlimy w obliczeniach liczbę turystów (którzy pozostają krótko, ale zostawiają średnio więcej recenzji) w każdym kraju, możemy zobaczyć, że intensywność zaangażowania konsumentów jest znacznie bardziej porównywalna na poszczególnych rynkach:

 • Polska: 1,09
 • Włochy: 0,98
 • Hiszpania: 0,8
 • Czechy: 0,78
 • Słowacja: 0,2

Ponownie, wskazuje to na ważną kwestię, że intensywność zaangażowania konsumentów wydaje się być spójna na różnych rynkach i może być wykorzystana do oceny i porównania bazy klientów / potencjału kanałów on-trade w różnych krajach. Jest to coś, o czym należy pamiętać, jeśli szuka się punktów odniesienia w europejskim sektorze on-trade!

Jednak Słowacja nadal wyraźnie wyróżnia się bardzo niskim wskaźnikiem zaangażowania konsumentów w kanale on-trade. Największe zaangażowanie konsumentów występuje zazwyczaj tuż po otwarciu punktów sprzedaży oraz w momencie, gdy ich oferta/działalność ulega znacznej zmianie. Słowacki kanał gastronomiczny jest mniej dynamiczny niż inne rynki, które badamy, wykazując mniejszą rotację punktów sprzedaży (zamykanie i otwieranie się lokali) oraz rzadsze zmiany ich profilu.

To jednak tylko częściowo tłumaczy tę różnicę. W rzeczywistości pozostaje to dla nas pewną zagadką, którą zamierzamy zgłębić.

Na tym kończymy pierwszą część porównania rynków on-trade. Zapraszamy na część drugą. 

-

Odkryj również inne tematy: 

Analiza rynku on-trade w Hiszpanii

Polska analiza koktajli

Analiza najlepszych włoskich restauracji

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.