Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

3.3.2022

min

Jak digitální revoluce změnila průzkum on-trade trhu a proč by vás to mělo zajímat

Martin Müller

Content Lead

On-trade kanál je jiný, než býval. Tsunami digitálních dat přinesla pro FMCG i jiné společnosti řadu nových příležitostí a staré postupy v oblastech prodeje, marketingu nebo tvorby strategií pomalu, ale jistě zastarávají. Jednoduše řečeno, věci, které ještě před několika lety nebyly možné, jsou dnes realitou a mohou firmám přinést nové a nečekané možnosti, jak zvýšit obraty i zisky.


Miliony digitálních stop

V dnešní době za sebou každá on-trade prodejna zanechává digitální stopu s množstvím dat z různých zdrojů. Provozovatelé například používají software pro transakce, objednávky, rezervace, provoz a další části svého byznysu. Zřizují si také webové stránky (s digitálními jídelními lístky), profily na sociálních sítích a odesílají informace do vládních zdrojů, aplikací jako Google Maps, nebo do rozvážkových služeb a dalších on-trade platforem.

Tyto údaje však nevytvářejí jen samotné provozovny. Jejich zákazníci využívají sociální média, digitální mapy, doručovací služby nebo cestovní portály, kde nechávají recenze, komentáře nebo hodnocení, a někdy se prostě jen přihlásí nebo dají místu "like". Tyto aktivity generují další a další data, která se dají dále využít. Tedy když víte, jak. 

Miliony datových bodů, z nichž vznikají obrovské datové soubory. Každý den, každou vteřinu. Bez správných technologií a nástrojů se tyto databáze dříve pro byznysové účely daly využívat jen velmi těžko a neefektivně. Ale to všechno se teď mění.


Jak hacknout on-trade 

Místo sledování desítek nesouvisejících datových toků z mnoha různých zdrojů, řešení nesrovnalostí, duplicit a neúplného pokrytí trhu je lepší mít vše na jednom místě. Ideálně na jedné datové platformě, která dokáže všechny tyto informace zpracovat, usnadnit jejich použití a dát jim skutečnou obchodní hodnotu využitelnou pro:

  • obchodní manažery a operátory v terénu
  • experty na marketing a průzkum trhu
  • odborníky na business intelligence a CRM

Ve společnosti SharpGrid na takové platformě pracujeme. Shromažďujeme miliony datových bodů o jednotlivých prodejnách tak, že procházíme desítky globálních i lokálních zdrojů napříč digitálním prostředím a navazujeme spolupráce s dalšími dodavateli on-trade softwaru a pokročilých řešení, která obsahují další využitelná data. 

Jádrem naší technologie je systém nazvaný "Premise Machine", který přesně propojuje, křížově porovnává a kontroluje kvalitu každého datového záznamu. Ve druhém kroku pak náš modul pro analýzu a zpracování (využívající kombinaci pokročilé analytiky a strojového učení) transformuje data o každé prodejně do standardizovaných výstupů, ukazatelů a reportů. Ty jsou snadno srozumitelné, přehledné a integrovatelné do interních BI a CRM. Zároveň výrazně zjednodušují interpretaci dat a šetří čas.


Řídit obchod pomocí dat

S těmito novými poznatky se decision makerům, manažerům a operátorům v terénu otevírá nový svět možností, jak efektivněji řídit své obchodní aktivity:

  • Přesné zacílení na konkrétní prodejny na základě více než 40 různých ukazatelů, jako je potenciál tržeb, sezónnost, penetrace značky, postavení na lokálním trhu oproti konkurenci nebo hlavní důvod, proč lidé prodejnu navštěvují (jako např. dobré pivo, káva či aktivní zábava).
  • Zvýšení efektivity zaměstnanců. Díky automatickému sběru a zpracování dat mají obchodní zástupci volné ruce k tomu, aby se věnovali činnostem s vyšší přidanou hodnotou nebo se lépe připravili na jednání a uzavřeli tak více obchodů.
  • Analýza trhu založená na přesných, úplných a detailních datech namísto extrapolovaných analýz z ad hoc průzkumů nebo výzkumů na malých vzorcích.
  • Měření a sledování výkonnosti a vývoje trhu na úrovni malých výkonnostních buněk, jako je město, země, specificky definovaný region nebo různé dílčí obchodní kanály, například bary nebo noční kluby.

Kromě toho se díky větší transparentnosti dá lépe pochopit fungování trhu a odhalit některé nečekané příležitosti. Takovým příkladem jsou Horké Zóny/Hot Zones (oblasti s vysokou spotřebou a potenciálem pro budování značky) nebo předpovídání toho, kde se v budoucnu otevře nová provozovna. A to je jen začátek. S každou aktualizací našich produktů přicházíme na nové způsoby, jak data využít ve prospěch klientů.

Dnes tak začíná být možné vnášet do on-trade obchodního kanálu stejnou úroveň transparentnosti jako do moderního maloobchodu a využít v něm podobně efektivní metody a strategie založené na datech.

Pokud se chcete dozvědět víc o nových příležitostech nebo o tom, jak může SharpGrid pomoci vaší firmě, pokračujte ve čtení nebo nás kontaktujte. Můžete se taky podívat na příběhy našich klientů nebo nás začít sledovat na Linkedinu, kde pravidelně publikujeme analýzy, novinky a výsledků různých průzkumů z on-trade trhu. 


Dva klíčové produkty 

Market Meter: Pokročilý nástroj pro reporting a analýzu trhu s numerickou a váženou distribucí, cenovou politikou různých značek nebo jejich dominancí na jídelních menu. Je přehledně rozdělený na jednotlivé značky a produkty a aktualizovaný čtvrtletně, takže klientům umožňuje sledovat v čase výkonnost svou i svých konkurentů a vylepšovat tak své obchodní strategie a taktiky. 

Outlet Census: Digitální nástroj s podrobnými informacemi o každé prodejně (ať už se jedná o restauraci, hotel, školní jídelnu nebo cokoli jiného) na on-trade trhu s více než 40 ukazateli, s nimiž mohou prodejní manažeři efektivně cílit na jednotlivé prodejny, plánovat čas svých týmů a jednoduše vytvářet akviziční portfolia. Obchodníci se pak mohou lépe připravit na jednání, nemusejí ručně sbírat data a spoléhat se na zastaralé informace.

Skutečná síla našich produktů leží v jejich kombinaci, díky které mohou firmy nejprve detailně změřit svou výkonnost, zjistit pozici svých konkurentů, identifikovat příležitosti a nakonec zacílit na jednotlivé prodejny pomocí na míru šitých obchodních akcí s podporou aktuálních a přesných dat.

Podívejte se, jak díky našim produktům Unilever zvýšil akvizici nových zákazníků o více než 300 % nebo jak globální výrobce piva Heineken zcela změnil svůj obchodní model. To vše s pomocí našich produktů.

Kromě toho můžeme naše data využít k provedení jakékoliv analýzy na úrovni obchodního kanálu, segmentu, značky, produktu, ceny, distribuce a mnoha dalších. Mnoho inspirativních příkladů najdete na SharpGrid blogu nebo v sekci našich služeb.

Content

Other Articles

By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.